O‘zbekiston ichki ishlariga tashqaridan aralashuvni qabul qilmaydi – Sherzodxon Qudratxo‘ja
Avvalroq, Toshkentdagi maktabda sodir bo‘lgan holat yuzasidan Rossiya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Mariya Zaxarova O‘zbekistondan izoh berishini so‘ragandi. Zaxarovaning O‘zbekiston ichidagi voqeaga “burun suqishi”ga O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy komunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja munosabat bildirdi.
“Maktablarda kuch ishlatish mutlaqo mumkin emas. O‘qituvchining o‘quvchiga nisbatan kuch ishlatishiga aslo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi. Boshqa yurtning mamlakatimiz ichki ishlariga aralashuvi esa mutlaqo va yana bir bor mutlaqo qabul qilinishi mumkin emas”, deydi Sherzodxon Qudratxo‘ja.
U bu ko‘ngilsiz, tor doiradagi, ya’ni mahalliy darajadagi voqeaga millatlararo va tillararo, qandaydir maqsadga xizmat qiluvchi tus berish mutlaqo mumkin emasligini urg‘uladi.
“Ushbu videoni ko‘rib, men ham barcha hamyurtlarimiz kabi juda hayratda qoldim.  Buni bilish uchun turli ijtimoiy tarmoqlardagi xabarlarga nazar tashlasangiz yetarli.  O‘qituvchining xatti-harakati barchaning g‘azabiga va noroziliklariga sabab bo‘ldi. Mamlakatimizda qaysi tilda gaplashilishidan qat’i nazar barcha fuqarolar teng huquqlidir”, deydi rektor.
U maktabda o‘quvchiga nisbatan kuch ishlatish umuman aqlga sig‘maydigan holat ekanini va bunga qarshi ekanini bildirdi. Shuningdek, Sherzodxon Qudratxo‘ja bu hodisaga huquqiy baho berilishi va aybdorlar albatta, qonun doirasida to‘liq jazolanishiga hech qanday shubha yo‘qligini qo‘shimcha qildi.
“Aslo shubha yo‘qki, O‘zbekiston – mustaqil suveren davlat. Va o‘zining ichki ishlariga tashqaridan aralashuvni qabul qilmaydi.

Earlier, in connection with the incident that occurred at a school in Tashkent, the spokesperson for the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, had asked for an explanation from Uzbekistan. The rector of Uzbekistan's University of Journalism and Mass Communications, Sherzodkhon Qudratkhoja, expressed his position regarding Zakharova's "interference" in the event within Uzbekistan.
“The use of force in schools is absolutely unacceptable. It is absolutely impermissible for a teacher to use force against a student. The interference of another country in our internal affairs is absolutely and once again absolutely unacceptable,” says Sherzodkhon Qudratkhoja.
He emphasized that giving an interethnic and interlingual dimension to this unpleasant, narrow, that is, local level incident for any purpose is absolutely impossible.
“Having seen this video, like all our compatriots, I was also very surprised. You just have to look at the messages on various social networks to know this. The teacher's behavior caused everyone's anger and dissatisfaction. Regardless of the language spoken in our country, all citizens have equal rights,” says the rector.
He stated that the use of force against a student in schools is completely incomprehensible and that he is against it. Additionally, Sherzodkhon Qudratkhoja added that there is no doubt that the incident should be legally assessed and the guilty parties should indeed be fully punished within the framework of the law.
“There is no doubt that Uzbekistan is an independent sovereign state. And it does not accept interference in its internal affairs from outside.
This is my response to the statement of Maria Zakharova, the spokesperson for the Russian Foreign Ministry. Moreover, the mentioned state has enough unresolved internal problems of its own,” said the rector.