Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori (29.09.2023-yildagi 516-son)ga muvofiq, kollej va texnikumlarda qurilish, transport, kommunal qishloq xo‘jaligi sohalarida ta’lim olayotgan qizlar to‘liq davlat granti asosida ta’lim olishlari mumkin.
Buning uchun talabgor 10-oktyabrga qadar kollej (texnikum) direktori nomiga ariza bilan murojaat qiladi.
Kollej (texnikum) direktori 3 ish kunida arizalarni ko‘rib chiqadi va umumlashtirib, hududiy bo‘linmalarga taqdim etadi.
Hududiy bo‘linmalar umumlashtirilgan ma’lumotlarni 15-oktyabrga qadar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga yuboradi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 20-oktyabrga qadar umumlashtirilgan xotin qizlarning yakuniy ro‘yxatini shakllantiradi va tizimida kollej (texnikum) bo‘lgan vazirlik va idoralarga yuboradi.
Tizimida kollej (texnikum) bo‘lgan vazirlik va idoralar 25-oktyabrga qadar xotin-qizlarni davlat granti asosida ta’lim olishlari uchun mablag‘ ajratish yuzasidan Iqtisodiyot va moliya vazirligiga murojaat qiladi.

In accordance with the relevant resolution of the Cabinet of Ministers (Resolution No. 516 dated 29.09.2023), girls studying in the fields of construction, transport, municipal services, and agriculture at colleges and technical schools are eligible to receive education on a full state grant basis possible.
To do this, the applicant must submit an application to the director of the college (technical school) by October 10.
The director of the college (technical school) will review the applications within 3 working days and submit a consolidated report to the regional departments.
The regional departments will send the consolidated information to the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation by October 15.
The Ministry of Higher Education, Science, and Innovation will finalize the consolidated list of women by October 20 and send it to the ministries and agencies with colleges (technical schools) in their system.
The ministries and agencies with colleges (technical schools) in their system will apply to the Ministry of Economy and Finance by October 25 for funding to provide education for women on the basis of state grants.
The Ministry of Economy and Finance will allocate funds for the grant within 5 working days based on the applications.