O‘zbekistonda so‘nggi 9 oy ya’ni yanvar-sentyabr oylarida "Tez yordam"ga 9 mln 958 ming 507 ta chaqiriq kelib tushdi. Bu haqdaSog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati Respublika tez tibbiy yordam markazi direktori Abduvoitjon Gafurovning so‘zlarini keltirmoqda.
Keltirilishicha, bajarilgan chaqiruvlarning aksariyati, ya’ni 7 million 107 ming 703 tasi shoshilinch ko‘rsatma bilan, shuningdek surunkali kasalliklar — 2 million 531 ming 699 ta va tug‘uruqlar — 64 ming 446 tani tashkil qildi.
Eng ko‘p murojaatlar:
- Farg‘ona viloyatida — 1 040 546 ta;
- Andijon viloyatida — 1 013 131 ta;
- Toshkent shahrida — 1 007 327 ta;
- Toshkent viloyatida — 933 600 ta;
- Namangan viloyatida — 905 000 ta qayd etilgan.
Eng kam chaqiriqNavoiy (296 046 ta), Sirdaryo (335 010 ta), Jizzax (399 342 ta) va Buxoro (482 325 ta) hamda Xorazm viloyatida (489 761 ta) kuzatildi. Hozirgi kunda "Tez yordam" xizmatida jami 2 853 ta tibbiy brigada faoliyat olib bormoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2023 yilda tez tibbiy yordam xizmatiga 13 mln 522 mingta qo‘ng‘iroq kelib tushgan. Bu 2022 yilgidan yarim milliontaga ko‘p degani. Eng ko‘p murojaat Farg‘ona vodiysi va Toshkent shahridan bo‘lgan.

In Uzbekistan, during the last 9 months, namely January-September, the "Emergency Services" received 9 million 958 thousand 507 calls. This is reported bythe Ministry of Health press service citing the words of the Republican emergency medical center director Abduvoitjon Gafurov here.
According to the reports, the majority of the calls, namely 7 million 107 thousand 703 were with urgent indications, as well as for chronic diseases — 2 million 531 thousand 699 and births — 64 thousand 446.
The most calls were from:
- Fergana region — 1 040 546 calls;
- Andijan region — 1 013 131 calls;
- Tashkent city — 1 007 327 calls;
- Tashkent region — 933 600 calls;
- Namangan region — 905 000 calls were recorded.
The least number of callswere observed in Navoiy (296 046 calls), Sirdaryo (335 010 calls), Jizzakh (399 342 calls) and Bukhara (482 325 calls) as well as in Khorezm region (489 761 calls). Currently, the "Emergency Services" operates with a total of 2 853 medical teams.
We remind you that in 2023, the emergency medical services received 13 million 522 thousand calls. This is half a million more than in 2022. The most calls came from the Fergana valley and the city of Tashkent.