Xitoyda matematikani o‘zlashtirishga qiynalayotgan bolalar uchun maxsus klinika ochilmoqda
'Xitoyda matematikani o‘zlashtirishga qiynalayotgan bolalar uchun maxsus klinika ochilmoqda'ning rasmi
8 oktyabr kuni Xitoyning Shanhay shahrida joylashgan Bolalar tibbiyot markazi negizida matematikani tushunishda qiynalayotgan bolalar uchun maxsus klinika ochiladi. U yerda o‘quvchilarni «kompleks» usulda, jumladan dori vositalari yordamida "davolash" ko‘zda tutilgan. Bu haqda My News mahalliy OAVga tayanib xabar berdi.
Klinikani Shanhay Jia Tong universiteti va Psixologiya va xulq-atvor fanlari institutining psixiatrlar jamoasi boshqaradi.
Mutaxassislarning fikricha, matematik masalalarni, ayniqsa, geometriyani yechishda fazoviy fikrlash qobiliyati hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Bu qobiliyat uchun miyaning tepa qismi mas’ul hisoblanadi. Klinika vakillari tomonidan havola qilingan tadqiqotlardan ma’lum bo‘lishicha, geometriyani o‘zlashtirishda qiynaladigan o‘quvchilarda miyaning tepa qismi pastroq faollik ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, fazoviy idrok va tasavvur yetishmovchiligi o‘quvchilarning algebra, fizika va kimyo kabi boshqa fanlarni o‘zlashtirishiga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi qayd etildi.
Mutaxassislar dori-darmonlar bilan davolash va bemorlarning ota-onalari bilan ishlashni o‘z ichiga olgan kompleks yondashuvdan foydalanib, o‘quvchilarning aniq fanlarni o‘zlashtirishiga yordam berishni va’da qilmoqda. Klinikada dastlab tashxis qo‘yiladi va mavzuni tushunish bilan bog‘liq muammolarning sabablari aniqlanadi, so‘ng muolaja tayinlanadi.
Har bir bemor uchun bitta qabul 316 yuan (taxminan 45 dollar) turadi. Shuningdek, matematikani o‘rganishda yordam olish uchun kattalar ham murojaat qilishi mumkin — klinikada yosh chegaralari yo‘qligi ta’kidlanmoqda. Aftidan, markaz hali ochilmasdan turib ommalashishga ulgurdi: oktyabr oyi uchun barcha joylar band qilingan.
Ammo mahalliy o‘qituvchilarning g‘ayrioddiy klinika ochilishiga munosabati turlicha. Masalan, Shanhay tumanidan matematika bo‘yicha katta o‘qituvchi Chan Zeng dasturni qo‘llab-quvvatlab, agar tibbiy tahlil yordamida o‘quvchilarning zaif fazoviy fikrlash sabablari aniqlansa va tegishli tuzatishlar kiritilsa, bu ularga bilimlarni yaxshiroq o‘zlashtirishga yordam berishini ta’kidladi.
Ismini sir tutgan boshqa o‘qituvchi esa bu fikrga qo‘shilmaydi. Uning fikricha, matematikani tushunishga fiziologik omillar ta’sir qilmaydi. O‘qitishdagi qiyinchiliklar esa, masalan, fanni o‘qitish metodikasining samarasizligi yoki o‘quvchilarda qiziqishning yo‘qligi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.

A special clinic for children struggling with math is opening in China.
On October 8, a special clinic for children struggling with understanding mathematics will open at the Children's Medical Center located in Shanghai, China. There, students will be treated using a "comprehensive" approach, including the use of medication. This was reported by My News, citing local media here.
The clinic is managed by a team of psychiatrists from Shanghai Jiao Tong University and the Institute of Psychology and Behavior Sciences.
Experts believe that the ability to think spatially plays a decisive role in solving mathematical problems, especially geometry. This ability is attributed to the upper part of the brain. According to studies cited by clinic representatives, students who struggle with geometry show lower activity in the upper part of the brain.
In addition, it was noted that a lack of spatial perception and imagination could affect students' ability to grasp other subjects such as algebra, physics, and chemistry.
Experts, using a comprehensive approach that includes medication and working with patients' parents, promise to assist students in understanding sciences. Initially, a diagnosis is made and the causes of the problems related to understanding the subject are determined, followed by the prescription of treatment.
Each patient's appointment costs 316 yuan (approximately 45 dollars). Adults seeking help in learning mathematics can also apply — the clinic emphasizes that there are no age limits. Apparently, the center has gained popularity even before its opening: all slots for October are already booked.
However, local teachers' attitudes towards the opening of this unusual clinic vary. For instance, a senior mathematics teacher from a district in Shanghai, Chan Zeng, supports the program, noting that if medical analysis can identify the reasons for students' weak spatial thinking and appropriate corrections are made, this would help them better understand the subjects.
Another teacher, who chose to remain anonymous, disagrees with this view. According to them, physiological factors do not affect the understanding of mathematics. The difficulties in teaching could be related, for example, to ineffective teaching methodologies or a lack of interest among the students.