Davlat xavfsizlik xizmatining Surxondaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Chegara qo‘shinlari hamda bojxona organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Denov tumanida yashovchi, 1994 y.t. fuqaro o‘zining “Kobalt” rusumli avtomashinasida Uzun tumani hududida harakatlanayotgan vaqtida to‘xtatildi.
Avtomashina xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning yukxonasida 50 kg. 567 gr. “gashish” moddasi borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, u giyohvandlik vositasini tojikistonlik narkosavdogarlardan olganligi ma’lum bo‘ldi.
Farg‘ona viloyatida qayd etilgan holatda, Marg‘ilon shahrida yashovchi, 1972 y.t. fuqaro muqaddam tojikistonlik narkokur’erlar tomonidan Toshkent viloyatining Bo‘ka tumani hududidagi xufiya joyga qoldirib ketilgan 4 kg. 929 gr. “gashish” moddasini qabul qilib olib, yo‘lovchi avtomashinada doimiy yashash manziliga qaytib kelayotgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Farg‘ona shahrida qo‘lga olindi.
Aniqlanishicha, u giyohvandlik vositasini qayta sotib, mo‘may daromad topishni maqsad qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmatining Andijon viloyati bo‘yicha Boshqarmasi xodimlari o‘tkazgan tezkor tadbirda “Samarqand – Andijon” yo‘nalishida harakatlanayotgan “Spark” rusumli avtomashina Bo‘ston tumanidagi YPX maskanida to‘xtatilib, tekshirildi.
Natijada, unda ketayotgan Qo‘rg‘ontepa tumanida istiqomat qiluvchi, 1990 va 1995 yillarda tug‘ilgan 3 nafar shaxs hamda Qirg‘iz Respublikasining O‘sh viloyati Qora-suu shahrida yashovchi, 1984 y.t. ushbu davlat fuqarosidan 4 kg. 727 gr. “gashish” moddasi olindi.
Aniqlanishicha, ular mazkur giyohvandlik vositasini tojikistonlik shaxsdan Urgut tumaniga keltirib berish sharti bilan sotib olishgan va uni qoldirib ketilgan xufiya joydan olib, ortga qaytayotgan bo‘lishgan.
Boshqa holatda esa Paxtaobod tumanida yashovchi, 1981, 1982, 1991, 1992 yillarda tug‘ilgan 4 nafar fuqaro Qirg‘iz Respublikasidagi narkosavdogarlar yetkazib bergan 4 kg. 634 gr. “gashish” moddasini Andijon tumanida 53 ming AQSH dollariga sotgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Ta’kidlash lozimki, ulardan 3 nafari muqaddam sudlangan shaxslar hisoblanadi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.Tergov harakatlari olib borilmoqda.

Approximately 65 kg of "hashish" smuggled from Tajikistan and Kyrgyzstan was confiscated.
Image of 'Approximately 65 kg of "hashish" smuggled from Tajikistan and Kyrgyzstan was confiscated.'
The employees of the State Security Service for the Surkhandarya region, in a rapid operation conducted in cooperation with the Border Troops and customs authorities, stopped a citizen born in 1994, a resident of the Denov district, while he was driving his “Cobalt” model car in the territory of the Uzun district.
When the car was inspected in the presence of impartial witnesses, it was found that its trunk contained 50 kg 567 gr. of “hashish”, which was documented in accordance with procedural order.
During the pre-investigation check, it was revealed that he had obtained the narcotic substance from Tajik drug traffickers.
In another case recorded in the Fergana region, a citizen born in 1972, residing in the city of Margilan, was arrested in the city of Fergana by employees of the State Security Service while returning to his permanent residence by passenger car. He was accepting 4 kg 929 gr. of “hashish” substance previously left at a secret place in the territory of the Buka district of Tashkent region by Tajik drug couriers.
It was found that he intended to resell the narcotic substance to make a substantial profit.
In a rapid operation conducted by the employees of the State Security Service of the Andijan region, a “Spark” model car moving in the direction of “Samarkand – Andijan” was stopped and inspected at a traffic police station in the Bostan district.
As a result, 4 kg 727 gr. of “hashish” substance was seized from three individuals born in 1990 and 1995, residing in the Qo‘rg‘ontepa district, and a citizen of the Kyrgyz Republic born in 1984, residing in the city of Kara-Suu, Osh region of this state.
It was revealed that they had purchased the narcotic substance on the condition of delivering it to the Urgut district from a Tajik individual and were on their way back after retrieving it from a secret place left behind.
In another case, four citizens born in 1981, 1982, 1991, and 1992, residing in the Pakhtaabad district, were caught red-handed selling 4 kg 634 gr. of “hashish” substance provided by Kyrgyz drug traffickers in the Andijan district for 53 thousand US dollars.
It should be noted that three of them are individuals previously convicted.
Currently, criminal cases have been initiated against these individuals, and pretrial detention has been applied as a preventive measure. Investigative actions are underway.