Qarzdorlikni yo‘q qilib bermoqchi bo‘lgan gazchi va hisobchi ushlandi
Energiya resurslaridan qarzdorlikni yo‘q qilib berishni va’da qilgan gazchi va hisobchi ushlandi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Departament xabar qildi.
Departamentning Bulung‘ur tumani bo‘limi hamda DXX xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda “Bulung‘ur tumangaz” gaz ta’minoti bo‘limi mahallada ishlash xizmati gazchisi S.X. fuqaro M.B.ning xonadonida ko‘rik davomida tabiiy gaz ta’minotidan aniqlangan 1,6 mln so‘m zararni 14 mln so‘m ekanligini aytib, go‘yoki ushbu zarar miqdorini kamaytirib berishi evaziga M.B.dan 4,4 mln so‘mni olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shu kabi, Departamentning Olmaliq shahri bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda Olmaliq shahar ETK hisobchisi Z.A. fuqaro D.N.ning “Do‘stlik” MFYdagi uyining elektr ta’minotidan 5 mln so‘m qarzdorligini yo‘q qilib berishi evaziga 3 mln so‘mni olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

A gas worker and an accountant who promised to eliminate debt from energy resources have been detained. The Department under the Prosecutor General's Office reported this.
The rapid action carried out in cooperation between the Department of Bulungur district and the State Security Service officers resulted in the detention of S.H., a gas worker of the "Bulungur districtgas" gas supply department service in the neighborhood, during an inspection in the house of citizen M.B. S.H. claimed that the damage identified from the natural gas supply, which amounted to 1.6 million sum, was actually 14 million sum, and was caught red-handed with material evidence at the time of receiving 4.4 million sum from M.B. as a bribe for allegedly reducing the damage amount.
Similarly, during a rapid action carried out by the Department's Olmaliq city branch, Z.A., an accountant of Olmaliq city Electric Power Company, was detained with material evidence at the time of receiving 3 million sum from citizen D.N. in exchange for eliminating a 5 million sum debt from the electric power supply of D.N.'s house in the "Dostlik" MCA.
Criminal cases have been initiated on these incidents under Article 168 (fraud) and Articles 28, 211 (bribing) of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.