Bugun ba’zi hududlarda yomg‘ir yog‘adi
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, bugun kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi, faqat Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, ayrim joylarda qorga aylanishi mumkin. Buxoro, Navoiy viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin.  Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi,  ayrim joylarda ba’zida 20-25 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 7-12° iliq, ba’zi joylarda 15° gacha iliq, shimolda 0-5° iliq bo‘ladi.
Poytaxtda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat 10-12° iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi.  Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 3-8° iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, no precipitation is expected today during the day, except in some places in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region where there might be rain, and in some places it may turn into snow. In Bukhara and Navoi regions, some places might have rain in the second half of the day. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, in some places intensifying to 13-18 m/s, and in some places, it might occasionally strengthen to 20-25 m/s. The temperature will be 7-12° warm, in some places up to 15° warm, in the north 0-5° warm.
No precipitation is expected in the capital. The wind will blow at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be 10-12° warm.
There is no precipitation expected in the mountainous areas. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, in some places it might intensify to 13-18 m/s. The temperature will be 3-8° warm.