Qayd etilishicha, metro ilk marotaba 31 dekabr soat tonggi 05:00 dan 1 yanvar soat tungi 02:00 gacha yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatadi.
Qo‘shimcha dam olish kunlarida metro poyezdlarining harakat jadvali yuzasidan hozirda rejaviy ishlar amalga oshirilmoqda. Bu bo‘yicha keyinroq qo‘shimcha ma’lumot taqdim etiladi.
Avvalroq Toshkent metropoliteni birinchi marta bir kunda 1 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatgani xabar qilingandi. Millioninchi yo‘lovchiga poytaxt jamoat transportidan bir yil davomida bepul foydalanish imkonini beruvchi transport kartasi sovg‘a qilingan.

The Tashkent metro will work 2 hours longer on New Year's Eve.
On December 31, the working hours of Tashkent metro stations will be extended by 2 hours than usual. This was announced by the metro press service here.
It is noted that for the first time the metro will serve passengers from 5:00 AM on December 31 to 2:00 AM on January 1.
Additional works are currently being carried out regarding the metro train schedule during extra holidays. Further information will be provided later on.
Previously, it was reported that Tashkent Metro had served 1 million passengers in a day for the first time. A transport card, allowing the millionth passenger to use the capital's public transport for free for one year, was gifted.