JSST Xitoyda metapnevmovirus tarqalishi bilan bog‘liq holat yuzasidan izoh berdi
JSST Xitoyda metapnevmovirus tarqalishi bilan bog‘liq holat yuzasidan izoh berdi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ushbu holat yuzasidan o‘z bayonotini e’lon qildi.
Unda qayd etilishicha, Xitoy shifoxonalari bemorlar bilan to‘lgani haqidagi xabarlar asossiz. Buni mamlakat rasmiylari ham tasdiqladi.
Qolaversa, JSSTga bu davlatda noodatiy kasalliklarning epidemiologik ko‘tarilishi yuzasidan hech qanday xabar kelib tushmagan. Hududda qayd etilayotgan metapnevmovirus bilan bog‘liq hozirgi holat esa mavsumiy me’yorda.
“Hech qanday favqulodda holatlar kuzatilmagan. Ro‘yxatga olinayotgan o‘tkir respirator virusli infeksiyalar, shu jumladan, metapnevmovirus darajasi qish mavsumi uchun kutilgan chegaradan oshgani yo‘q”, —  deyiladi JSST bayonotida.
Umuman, ayni paytda tashkilot dunyo bo‘ylab nafas yo‘llari kasalliklari dinamikasini diqqat bilan kuzatishda davom etmoqda.

WHO commented on the situation related to the spread of metapneumovirus in China.
WHO commented on the spread of metapneumovirus in China. This was reported by the Ministry of Health press service.
The epidemiological situation related to the spread of metapneumovirus in China has been causing concerns since last week.
The World Health Organization has issued its statement on this situation.
It was mentioned that reports of hospitals in China being overwhelmed with patients are unfounded. This has also been confirmed by the country's officials.
Moreover, WHO has not received any reports of unusual epidemic increases in diseases in this country. The current situation related to metapneumovirus in the area is within seasonal norms.
“No emergencies have been observed. The level of acute respiratory viral infections registered, including metapneumovirus, has not exceeded the expected limits for the winter season”, —  according to the WHO statement.
In general, the organization continues to carefully monitor the dynamics of respiratory diseases worldwide.