O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 19 apreldagi “Ilmiy va innovasion faoliyat bilan shug‘ullanib kelayotgan iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 222-son qaroriga asosan 2021-yildan buyon Innovasion rivojlanish agentligi tomonidan ilmiy va innovasion faoliyat bilan shug‘ullanib kelayotgan iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga vazirlik, idora va tashkilotlar tizimidagi ilmiy tashkilot va oliy ta’lim muassasalarining noyob ilmiy obyektlari, zamonaviy ilmiy laboratoriya va tajriba-konstruktorlik byurolaridan bepul foydalanish huquqini berish maqsadida “Akademik harakatchanlik” dasturi e’lon qilib kelinmoqda.
“Akademik harakatchanlik” dasturi – yosh olimlarning o‘z ish joyidan ajralmagan holda, O‘zbekiston Respublikasi hududida yetakchi ilmiy markazlarda o‘tkaziladigan ilmiy tadbirlarda ishtirok etishi, ilmiy-tadqiqot ishi bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishni, shuningdek, tajriba almashishni nazarda tutuvchi dastur.
2024 yil uchun e’lon qilingan tanlovga yosh olimlar tomonidan 40 ga yaqin loyiha topshirildi. Maxsus ishchi guruh tomonidan loyihalar ilmiy-tadqiqot ishining mavzusi va dolzarbligi, obyekti, predmeti, maqsad va vazifalari, kutilayotgan ilmiy natijalar kabi bir qator talablar asosida ko‘rib chiqildi. Tanlov yakuniga ko‘ra 13 loyiha g‘olib deb topildi. Innovasion rivojlanish agentligi tomonidan mazkur loyihalarni amalga oshirish uchun yosh olimlarga tegishliligi bo‘yicha respublikamizdagi jami 8 ta ilmiy tashkilotning zamonaviy laboratoriyalaridan 6 oygacha bepul foydalanishlari uchun umumiy hisobda 734 mln so‘mlik sertifikatlar topshirildi.
G‘olib yosh olimlarga laboratoriyalardan foydalanishga shart-sharoitlar qabul qiluvchi tashkilotlarning ilm-fan va innovatsiyaga mas’ul bo‘lgan rahbar o‘rinbosari tomonidan yaratiladi.
Hozirda respublikada umumiy hisobda 20 ming nafardan ortiq yosh olim va izlanuvchilar bo‘lib, kelgusida ularni “Akademik harakatchanlik” dasturi orqali ilm-fanga keng jalb qilish, ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, ularni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash va albatta ilmiy-innovasion faoliyatga yo‘naltirish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Joriy yilda xam ushbu dastur bo‘yicha tanlov e’lon qilish rejalashtirgan.

Based on the decision No. 222 dated April 19, 2021, of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan about “Measures to support talented youth engaged in scientific and innovative activities”, since 2021, the Agency for Innovative Development has been announcing the “Academic Mobility” program with the aim of supporting talented youth engaged in scientific and innovative activities, providing them with the right to use unique scientific objects, modern scientific laboratories, and experimental design bureaus of the ministry, agency, and organization system of scientific institutions and higher education institutions free of charge.
“Academic Mobility” program – is a program that envisions young scientists participating in scientific events held at leading scientific centers within the territory of the Republic of Uzbekistan without detaching from their workplace, implementing research projects, and, furthermore, including the exchange of experience.
About 40 projects were submitted by young scientists for the competition announced for the year 2024. A special working group reviewed the projects based on several criteria such as the topic and relevance of the scientific research, its object, subject, goals and objectives, and expected scientific results. At the end of the competition, 13 projects were declared winners. The Agency for Innovative Development awarded certificates worth a total of 734 million UZS to the winning young scientists to use modern laboratories of a total of 8 scientific institutions in our republic for up to six months free of charge.
Conditions for using the laboratories will be created by the Deputy Director responsible for science and innovation of the accepting organizations for the winning young scientists.
Currently, there are more than 20,000 young scientists and researchers in the republic, and in the future, it is planned to broadly attract them to science through the “Academic Mobility” program, to create necessary conditions for conducting scientific research, to further support them by the state, and of course, to systematically work on directing them towards scientific and innovative activities. A competition according to this program is also planned to be announced this year.