Rossiya va O‘zbekiston olimlari ko‘chadagi zo‘ravonliklarni aniqlaydigan neyron tarmoq yaratishdi
'Rossiya va O‘zbekiston olimlari  ko‘chadagi zo‘ravonliklarni aniqlaydigan neyron tarmoq yaratishdi'ning rasmi
Rossiya va O‘zbekiston olimlari jamoasi tomonidan videokuzatuv kameralaridagi tasvirlarda ko‘chadagi zo‘ravonlikni avtomatik taniy oladigan neyron tarmoq yaratildi. Bu haqda TASS xabar berdi.
Janubiy Ural davlat universiteti dots.ntining ma’lum qilishicha, tashqi kuzatuv kameralari katta ma’lumotlar oqimini yuklaydi, bu esa mavjud neyron tarmoqlarni ortiqcha yuklaydi.
Olimlar birgalikda neyronni yaratishda ko‘p qiymatli mantiqdan foydalangan. Tarmoq, bu kameralarga ushbu ortiqcha yuk muammosini muvaffaqiyatli hal qilishga imkon bergan. Natijada paydo bo‘lgan neyron tarmoq ko‘cha kuzatuv kameralari tomonidan qayd etilgan zo‘ravonlik holatlarining 98% dan ko‘prog‘ini qayd olgan.
Universitetning qo‘shimcha qilishicha, yangi neyron tarmoq aholi punktlarida xavfsizlik darajasini oshirishga mo‘ljallangan. U Smart City tizimiga muvaffaqiyatli integratsiya qilinishi mumkin.

A team of scientists from Russia and Uzbekistan has created a neural network that can automatically recognize street violence in video surveillance footage, according to TASS.
According to an associate professor at the South Ural State University, external surveillance cameras generate a large stream of data, which overloads existing neural networks.
The scientists used fuzzy logic in creating the neuron together. The network allowed them to successfully solve the problem of this excess load on the cameras. As a result, the developed neural network was able to record more than 98% of violence instances captured by street surveillance cameras.
Additionally, the university mentioned that the new neural network is intended to increase the level of security in populated areas. It can be successfully integrated into the Smart City system.