Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-1018-son, 13.01.2025 y.) bilan “Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga qo‘shimchalar va o‘zgartirish kiritildi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar qildi.
“Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, ma’muriy-hududiy birliklar tuzilganligi yoki tugatilganligi, ularning chegaralari yoki bo‘ysunuvi o‘zgartirilganligi natijasida tadbirkorlik subyektlarining va boshqa yuridik shaxslarning joylashgan yeri (pochta manzili) o‘zgarganda ular qayta davlat ro‘yxatidan o‘tkazganlik uchun davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi.
Shuningdek, sug‘urta qildiruvchilar majburiy sug‘urta shartnomalaridan kelib chiqadigan da’volar yuzasidan davlat bojini to‘lashdan ozod etilishini nazarda tutuvchi qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bunda sug‘urta qildiruvchilar (sug‘urtalangan shaxslar, naf oluvchilar, jabrlanuvchilar) majburiy sug‘urta shartnomalaridan kelib chiqadigan da’volar yuzasidan Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarda va Iqtisodiy sudlarda davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi.

Certain entrepreneurs and legal entities will be exempted from paying the state fee.
The Law signed by the President (Law No. ЎРҚ-1018, dated 13.01.2025) introduced amendments and additions to the “Law on State Duty.” The Ministry of Justice reported this.
According to the addition to the “Law on State Duty,” when the location (postal address) of business entities and other legal entities changes due to the formation or abolition of administrative-territorial units, changes to their boundaries or subordination, they are exempted from paying the state duty for re-registration.
Furthermore, additions are being made to exempt insurers from paying the state duty for claims arising out of mandatory insurance contracts.
Insurers (the insured persons, beneficiaries, victims) are exempted from paying the state duty for claims arising out of mandatory insurance contracts in Civil and Economic Courts.