2025 yil uchun paxta xom-ashyosi xaridi qoidalari o‘zgardi
“Paxta xomashyosini yetishtirish va sotishda bozor mexanizmlarini qo‘llashni izchil davom ettirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-7-son, 17.01.2025 y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Farmonga ko‘ra, 2025 yil paxta hosilidan:
▪️O‘zbekiston respublika tovar-xomashyo birjasi kalendar yilining 1 noyabr kunida (2025 yil hosili uchun 1 fevralda) paxta tolasining Nyu-York birjasidagi fyuchers kotirovkalarining oxirgi 6 oydagi o‘rtacha kotirovkasidan kelib chiqqan holda kelgusi yil hosili uchun paxta xomashyosining boshlang‘ich narxini (birinchi nav, ikkinchi sinf) aniqlab, Birjaning rasmiy veb-saytida e’lon qiladi;
▪️mulkchilik shaklidan qat’i nazar barcha paxta xomashyosi yetishtiruvchi xo‘jaliklar va klasterlar hamda paxta xomashyosini qayta ishlash va ip-kalava ishlab chiqarish zanjiriga ega to‘qimachilik korxonalari o‘rtasida paxta xomashyosi yetkazib berish bo‘yicha oldi-sotdi (fyuchers, forvard va spot) shartnomalari Birjaning paxta xomashyosi seksiyasida har bir hudud bo‘yicha alohida o‘tkaziladigan savdolarda tuziladi;
▪️xo‘jaliklar hamda qayta ishlovchilar o‘rtasida tuziladigan shartnomalar tomonlarning erkin tanlovi asosida o‘tkaziladigan birja savdolari orqali xo‘jaliklar tomonidan yetkazib berish muddatlarini hamda bir yoki bir nechta xaridorni mustaqil ravishda tanlash orqali rasmiylashtiriladi;
▪️Birjada barcha shartnomalar “Agroplatforma” axborot tizimi bilan integratsiya qilingan ma’lumotlar bazasida mavjud bo‘lgan xo‘jaliklar va qayta ishlovchilar o‘rtasida tuziladi.

The rules for purchasing cotton raw materials have changed for the year 2025.
“On measures to consistently continue the application of market mechanisms in the cultivation and sale of cotton raw materials” Presidential Decree (PD-7, January 17, 2025) was adopted. The Ministry of Justice reported this.
According to the Decree, from the 2025 cotton crop:
▪️The Republic of Uzbekistan commodity and raw materials exchange on November 1 of the calendar year (for the 2025 crop, on February 1) will determine the initial price (first grade, second class) of cotton raw materials for the next year's crop, based on the average quotations of the last 6 months of futures quotations on the New York exchange, and will announce it on the official website of the Exchange;
▪️regardless of the form of ownership, all cotton raw material producing farms and clusters, as well as textile enterprises with a chain of processing cotton raw materials and producing yarn and thread, shall enter into purchase and sale (futures, forward, and spot) contracts for the supply of cotton raw materials in the cotton raw materials section of the Exchange, where auctions are held separately for each region;
▪️contracts between farms and processors will be formalized through exchange trades based on the free choice of the parties, whereby farms specify delivery terms and independently choose one or several buyers;
▪️all contracts on the Exchange are made between farms and processors within a database integrated with the “Agroplatform” information system.