Janubiy Koreya prezidentining davlat to‘ntarishi va vakolatlarni suiiste’mol qilish bo‘yicha ishi yuqori lavozimli amaldorlarga topshirildi.
'Yun Sok Yolning ishi prokuraturaga topshirildi'ning rasmi
Janubiy Koreya prezidenti Yun Sok Yolga qarshi davlat to‘ntarishi va vakolatlarni suiiste’mol qilish bo‘yicha ish yuqori lavozimli amaldorlarga oid Korrupsiyaga qarshi tergov boshqarmasi tomonidan prokuraturaga topshirildi. Bu haqda “Yonhap” xabar berdi.
Nashrga ko‘ra, joriy yilning 15 yanvar kuni yuqori martabali mansabdorlarga qarshi Korrupsiyaga qarshi tergov boshqarmasi prezidentni ikkinchi urinishda hibsga olib, so‘roq qilgan. Biroq Yun Sok Yol tergov paytida ko‘rsatma berishdan bosh tortgan. Shundan so‘ng, boshqarma davlat rahbarini bir necha bor yana so‘roq qilishga harakat qilgan, ammo 19 yanvar kuni sud uni hibsda saqlash to‘g‘risida qaror chiqargan.
Korrupsiyaga qarshi boshqarma ayblov qo‘yish vakolatiga ega emas, lekin shubhalarni o‘rganib, xulosalar beradi. Shu asosda, tergov boshqarmasi o‘z xulosasida davlat to‘ntarishi va vakolatlarni suiiste’mol qilish bo‘yicha ayblovlar qo‘yishni prokuraturadan so‘ragan. Prezident Yun Sok Yolning advokatlari bu organning davlat to‘ntarishi bilan bog‘liq ishlarni tergov qilish vakolatiga ega emasligini ta’kidlagan.
Nashrning yozishicha, prezidentning ishi prokuraturaga topshirilishi kutilayotgandi, lekin bu jarayon biroz keyinroq amalga oshirilishi kerak edi. Joriy yilning 19 yanvarida prezident hibsga olinganidan so‘ng, tergov boshqarmasi taxminan 10 kun davomida ishni o‘rganishni rejalashtirgandi.

Yoon Suk Yeol's case was handed over to the prosecution.
The case of the South Korean president's coup d'état and abuse of powers has been handed over to high-ranking officials.
Image of 'Yoon Suk Yeol's case was handed over to the prosecution.'
The President of South Korea, Yoon Suk Yeol, is facing charges of state coup and abuse of power; the case has been forwarded to the prosecution by the Anti-Corruption Investigation Department concerning high-ranking officials. This was reported by “Yonhap” here.
According to the publication, on January 15th of this year, the Anti-Corruption Investigation Department attempted to arrest and interrogate the President for a second time, targeting high-profile officials. However, Yoon Suk Yeol refused to give any statement during the investigation. Subsequently, the Department made several attempts to interrogate the state leader again, but on January 19th, the court issued a decision to keep him in detention.
The Anti-Corruption Department does not have the authority to prosecute, but it studies suspicions and provides conclusions. Based on this, the Investigation Department has asked the prosecution to press charges against the President for state coup and abuse of power in its findings. The President Yoon Suk Yeol's attorneys have emphasized that this body does not have the authority to investigate cases related to state coups.
According to the publication, the handover of the President's case to the prosecution was anticipated, but this process was supposed to occur a bit later. Following the President's arrest on the 19th of January this year, the Investigation Department had planned to study the case for approximately 10 days.