Chiqindilarni olib ketish xizmatini ko‘rsata olmagan korxona bilan tuzilgan bitim bekor qilindi
'Chiqindilarni olib ketish xizmatini ko‘rsata olmagan korxona bilan tuzilgan bitim bekor qilindi'ning rasmi
Oliy sud tomonidan Navoiy viloyati hokimligi va “Berejlivost” XICHK (xususiy ishlab chiqarish korxonasi) sanitar tozalash korxonasi o‘rtasidagi bitim bekor qilindi. Bu haqda Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi xabar qildi.
Ma’lum qilinishicha, 2019 yil 18 yanvarda Navoiy viloyati hokimligi va sanitar korxona o‘rtasida davlat-xususiy sheriklik asosida “Maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlarini ko‘rsatish to‘g‘risida”gi 2-sonli bitim va 1-sonli qo‘shimcha kelishuv imzolangan edi.
Sud qaroriga asosan mazkur bitim va kelishuv korxona tomonidan abonentlarga qoniqarsiz xizmat ko‘rsatilganligi sababli bekor qilindi. Ya’ni korxona 2-sonli bitim bo‘yicha Navoiy viloyatining Navoiy shahri va Karmana tumanida, 1-sonli qo‘shimcha kelishuv bo‘yicha esa viloyatning Zarafshon tumani hududida chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlarini ko‘rsata olmaydi.
Bundan tashqari, ayni paytda Navoiy viloyati hokimligi, Navoiy Ekologiya boshqarmasi va “Berejlivost” XICHK o‘rtasida 2021 yil 10 sentyabrda tuzilgan Tomdi, Qiziltepa va Uchquduq tumanlarida “Maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlarini ko‘rsatish to‘g‘risida”gi 14-son bitimni bekor qilish yuzasidan kiritilgan da’vo arizasi apellyatsiya sudi tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
"Shu o‘rinda boshqa sanitar tozalash korxonalariga tegishli darajada sifatli xizmat ko‘rsatishga mas’ul ekanliklarini, aks holda bitimlar qonunchilikda belgilangan tartibda bekor qilinishini eslatib o‘tamiz!
Diqqat! Agar sizda ham chiqindi xizmatlari bo‘yicha shikoyat va takliflar bo‘lsa, Ekologiya vazirligi huzuridagi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining 1205 qisqa raqamlariga murojaat qiling!" - deyiladi xabarda.

The Supreme Court annulled the agreement between the Navoi Region Administration and the “Berzhelevost” Private Manufacturing Enterprise (PME) sanitation company. The Waste Management and Circular Economy Development Agency reported this.
It was mentioned that on January 18, 2019, the Navoi Region Administration and the sanitation company had signed the second agreement and a first additional agreement on a public-private partnership basis regarding the provision of household waste removal services.
Based on the court decision, this agreement and additional agreement were annulled due to the company’s unsatisfactory service to its subscribers. In other words, the company cannot provide waste removal services in the city of Navoi and the Karmyna district under the second agreement, and in the Zarafshan district territory under the first additional agreement.
Furthermore, at present, a lawsuit filed to annul the fourteenth agreement between the Navoi Region Administration, the Navoi Ecology Department, and the “Berzhelevost” PME, signed on September 10, 2021, regarding the provision of household waste removal services in the Tomdi, Kiziltepa, and Uchkuduk districts, is being considered by the appellate court.
"At this point, we would like to remind other sanitation companies of their responsibility to provide appropriately high-quality service, or else agreements could be annulled in accordance with the established legal procedure!
Attention! If you also have complaints and suggestions regarding waste services, please contact the short number 1205 of the Waste Management and Circular Economy Development Agency under the Ministry of Ecology!" - the report says.