Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahar tez tibbiy yordam brigadasi xodimlari tomonidan bemor 4 soat davomida bir necha tibbiyot muassasasiga olib borilgani, yakunda u ko‘p qavatli uy yo‘lagida qoldirib ketilgani haqida xabar tarqaldi.
Respublika tez tibbiy yordam markazi ushbu holat yuzasidan quyidagilarni ma’lum qiladi.
Qayd etilishicha, fuqaro M.B. (1953 yilda tug‘ilgan, uyi va aniq yashash manzili yo‘q) nomiga 2025 yil 23 fevraldan boshlab tez tibbiy yordam xizmatiga bir necha marotoba murojaatlar qayd qilingan va har safar unga tibbiy xizmatlar ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, M. B.ni 4-son va 1-son shahar klinik shifoxonalariga bir necha marta olib borilgan. Jumladan, joriy yil 6 mart kunining o‘zida uning nomidan 4 marta chiqiruv uyushtirilgan va hammasida tibbiy xizmatdan foydalangan.
6 mart kuni dastlab soat 10:53 da Bo‘zsuv 1/21 manziliga shu yerda yashovchi fuqaro tomonidan chaqiriq berilgan. Tez tibbiy yordam brigadasi o‘z vaqtida yetib borib, bemorni birlamchi tibbiy tekshiruvdan o‘tkazadi. So‘ngra u 1-son shahar klinik shifoxonasiga olib borilgan. Qabul bo‘limida shoshilinch holat inkor qilingach, u yashash manzili aniq bo‘lmagani uchun "102" xizmatiga xabar berilib, olib ketilgan manzilga keltirib qo‘yilgan.
Keyingi chaqiriq esa soat 13:34 da Bo‘zsuv 1/21 manziliga IIB xodimi tomonidan amalga oshirilgan. Voqealar rivoji deyarli bir xilda davom etadi, faqat yakunda bemor bu safar yashash manzilini Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi, 421-uy deb ko‘ratgani sababli tibbiy brigada tomonidan "koll markaz" katta shifokori hamda "112" va "102" xodimlari bilan gaplashilib, aytilgan manzilga keltirib qo‘yilgan.
Soat 19:48 da Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi, 421-uy manziliga yo‘lovchi fuqaro tomonidan navbatdagi chaqiruv bo‘ladi. Tez tibbiy yordam brigadasi o‘z vaqtida yetib boradi. Bemorni birlamchi tibbiy tekshiruvdan o‘tkazadi. Shoshilinch holat inkor qilinib, u manzilning o‘zida qoldiriladi.
To‘rtinchi chaqiruv kechki payt soat 20:31da Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi, 421-uy manziliga IIB xodimi tomonidan amalga oshirilgan. Tez tibbiy yordam brigadasi tezkor ravishda vaqtida yetib boradi va joyida bemorni birlamchi tibbiy tekshiruvdan o‘tkazadi.
IIB xodimi taklifi bilan yana qaytadan 1-shahar klinik shifoxonasiga olib borilgan. Qabul bo‘limida mutaxassis tomonidan qo‘yilgan "o‘ng tomonlama sut bezining yiringli yarasi" tashxisi asosida qabul bo‘limida qoldirilgan.

In social networks, there spread the news about an incident where a sick person was taken by the Tashkent city ambulance brigade to several medical institutions for 4 hours and eventually was left in the hallway of a multi-story building.
The Republican Emergency Medical Center reports the following regarding this situation.
It is noted that citizen M.B. (born in 1953, without a home and a precise address) has repeatedly called the emergency medical service since February 23, 2025, and each time he received medical services.
In addition, M.B. was taken several times to the 4th and 1st city clinical hospitals. In particular, on March 6 of the current year alone, he was dispatched 4 times and used the medical service each time.
On March 6, initially at 10:53 AM, a call was made by a citizen residing at Bozsuv 1/21. The ambulance brigade arrived promptly, conducted a primary medical examination of the patient, and then took him to the 1st city clinical hospital. After the emergency department denied urgent care due to the lack of a precise residence address, the "102" service was notified, and he was taken to the reported address.
The next call was made at 1:34 PM to the address Bozsuv 1/21 by a police officer. The course of events was almost identical, except that this time the patient indicated his residence as Bukhara Silk Road street, house 421, hence, after consulting with the "call center" chief doctor and employees of "112" and "102", he was taken to the stated address.
At 7:48 PM, another call came from Bukhara Silk Road street, house 421, by a citizen. The ambulance brigade arrived on time. Conducted a primary medical examination. The emergency was denied, and he was left at the address itself.
The fourth call was made in the evening at 8:31 PM to Bukhara Silk Road street, house 421, by a police officer. The ambulance brigade promptly arrived on time and conducted a primary medical examination on site.
At the suggestion of the police officer, he was taken again to the 1st city clinical hospital. In the admission department, he was left based on the diagnosis made by a specialist of "abscessed sore of the right mammary gland".
Citizen M.B. is currently undergoing scheduled treatments at the Tashkent city branch of the Republic Specialized Center for Oncology and Radiology