Toshkent viloyati Yangiyo‘l shahridagi 5-sonli davlat bog‘chasi tomiga qurilish kranining bir qismi qulab tushdi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, holat 25 mart kuni soat 19:10 atrofida sodir bo‘lgan. Bog‘cha bilan qo‘shni hududda xususiy tadbirkor qurayotgan turar joy kompleksidagi ko‘tarma kranining o‘q (strela) qismi yomg‘ir sababli bog‘cha binosining tomiga qulagan.
Bino tom qismiga shikast yetgan. Voqea oqibatida jarohat olganlar bo‘lmagan.
Hodisa joyiga FVB, hokimiyat, prokuratura, IIB mutasaddilari yetib borgan. Bino tom qismini zararlagan ko‘tarma kran o‘qi olib tashlangan.
Ayni paytda qurilish tashkilotining 8 nafar ishchisi tomdagi zarar yetgan profnastil qoplama va yog‘och qismini olib tashlab, ta’mirlash ishlarini boshlangan. Tashkilot bino ishchi holatga keltirilishi uchun 3 kun ketishini bildirdi.

In the Tashkent region, the boom part of a construction crane fell onto the roof of a kindergarten.
Image of 'In the Tashkent region, the boom part of a construction crane fell onto the roof of a kindergarten.'
A part of a construction crane collapsed onto the roof of State Kindergarten No. 5 in the city of Yangiyul, Tashkent region. The Pre-school and School Education Department  reported this.
It is noted that the incident occurred around 19:10 on March 25th. The jib (arm) part of a lifting crane, which was being constructed by a private entrepreneur in the area adjacent to the kindergarten for a residential complex, fell onto the kindergarten's roof due to rain.
The roof of the building was damaged. There were no injuries as a result of the incident.
Emergency services, local government officials, prosecutors, and police officers arrived at the scene immediately. The crane's jib that had damaged the roof was removed.
Currently, 8 workers from the construction organization have started repairing works by removing the damaged metal roofing and wooden parts of the roof. The organization has stated that it will take 3 days to restore the building to working condition.