Mirziyoyev va Serdar Berdimuhamedov uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari strategik sheriklikni kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
'Mirziyoyev va Serdar Berdimuhamedov uchrashuv o‘tkazdi'ning rasmi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 aprel kuni "Markaziy Osiyo - YEI" birinchi sammitida ishtirok etish uchun Samarqand shahriga kelgan Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Turkmaniston Prezidenti davlatimiz rahbariga Turkman xalqining milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning samimiy salomini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra 1,1 milliard dollardan oshgan tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari barqaror o‘sib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Birgalikda "Shovot - Toshovuz" chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda. Faol hududlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuv doirasidagi tadbirlar muntazam o‘tkazilmoqda.
Bo‘lajak oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, keng qamrovli hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, had a meeting on April 3 with the President of Turkmenistan, Serdar Berdimuhamedov, who arrived in the city of Samarkand to participate in the first "Central Asia - EU" summit held.
The President of Turkmenistan conveyed the heartfelt greetings of the national leader of the Turkmen people, the Chairman of the National Council, Gurbanguly Berdimuhamedov, to the leader of our state.
Issues of further developing and strengthening the friendship, good neighborliness, and strategic partnership relations between Uzbekistan and Turkmenistan were considered.
It was noted with great satisfaction that the trade turnover, which exceeded 1.1 billion dollars by the end of last year, is steadily increasing.
Cooperation projects in the fields of industry, energy, transport, agriculture, and water management are being successfully implemented. The "Shovot - Tashauz" border trade zone is being jointly established. Regular interregional dialogues and cultural-humanitarian exchange events are being held.
Special attention was paid to the preparation for the upcoming high-level bilateral meetings and multilateral events, as well as to advancing joint projects on broad cooperation.