AQSH va Eron o‘rtasida yadroviy kelishuv bo‘yicha muzokaralar yana faollashdi. Prezident Donald Tramp Eron Oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiyga ikki oylik muddat berib, yadroviy dastur bo‘yicha yangi kelishuvga erishishni taklif qildi. Agar bu muddat ichida kelishuvga erishilmasa, AQSH yoki Isroil tomonidan harbiy choralar ko‘rilishi ehtimoli yuqori.
Tehron muzokaralarga tayyorligini bildirgan bo‘lsa-da, uranni boyitish huquqidan voz kechishni rad etmoqda. Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchiyning ta’kidlashicha, uranni boyitish Eronning ajralmas huquqi bo‘lib, bu masala muzokaralar uchun yopiq. Shuningdek, Eron AQSHning uran zaxiralarini uchinchi davlatga, masalan, Rossiyaga topshirish taklifini ham rad etmoqda.
AQSHning o‘zida ham bu masala bo‘yicha ichki siyosiy ixtiloflar mavjud. Vitse-prezident Vens boshchiligidagi guruh diplomatik yechim tarafdori bo‘lsa, Milliy xavfsizlik maslahatchisi Mayk Uolts va davlat kotibi Marko Rubio qat’iyroq pozitsiyani egallab, Eronga nisbatan qattiq choralar ko‘rishni talab qilmoqda .
Agar muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlansa, Eronga nisbatan sanksiyalar yumshatilishi va iqtisodiy holat yaxshilanishi mumkin. Ammo kelishuvga erishilmasa, AQSH va Isroil tomonidan harbiy zarbalar xavfi ortadi. Bu esa mintaqadagi beqarorlikni kuchaytiradi va Eron iqtisodiyotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Nuclear Deal Talks Resume Between the US and Iran
Negotiations over the nuclear deal between the United States and Iran have once again intensified. President Donald Trump has given Iran's Supreme Leader, Ayatollah Ali Khamenei, a two-month deadline to reach a new agreement regarding Iran's nuclear program. If a deal is not achieved within this period, the likelihood of military action by either the US or Israel is high.
Although Tehran has expressed its readiness to engage in talks, it refuses to give up its right to enrich uranium. Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi emphasized that uranium enrichment is Iran’s inalienable right and not open for negotiation. Furthermore, Iran has rejected the US proposal to transfer its uranium stockpiles to a third country, such as Russia.
The US itself has internal political disagreements on this issue. While the group, led by Vice President Vance, advocates for a diplomatic solution, National Security Advisor Mike Waltz and Secretary of State Marco Rubio take a more firm stance, demanding stricter measures against Iran.
If the negotiations are successful, sanctions against Iran may be eased, and the economic situation may improve. However, if an agreement is not reached, the risk of military strikes from the US and Israel will increase. This will exacerbate instability in the region and could seriously affect the Iranian economy.