Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekistonning 2030 yilgacha bo‘lgan milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ga ko‘ra, huquqshunos ayollarning sud tizimida lavozim darajalari bo‘yicha ko‘tarilishi va kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirishi uchun ularni qo‘llab-quvvatlash hamda rag‘batlantirish bo‘yicha maxsus dasturlar joriy etiladi.
Jamiyatda ayol huquqshunoslarning roli haqida va sud tizimida ayollarni sudyalik lavozimiga tayinlash imkoniyatlari to‘g‘risida ayollar xabardorligini oshirish bo‘yicha axboriy targ‘ibotlar o‘tkaziladi.
Buning natijasida O‘zbekistonda sud tizimida ayollarning sudyalik lavozimida faoliyat ko‘rsatish ulushi oshadi hamda ushbu sohada gender tenglik prinsipi yanada yaxshilanadi.
BMTning ustav organlari va shartnomaviy qo‘mitalari tavsiyalariga hamda xalqaro standartlarga muvofiq sud tizimini yanada takomillashtirish, sudning mavqeyini oshirish, sud hokimiyatining mustaqilligini ta’minlash rejalashtirilgan.
Odil sudlovga oid xalqaro standartlarga asosan “Sudyalar hamjamiyati organlari to‘g‘risida”gi, “Sudyalar maqomi to‘g‘risida”gi qonunlar loyihalari ishlab chiqiladi.

According to the "roadmap" for implementing Uzbekistan's National Strategy on Human Rights up to 2030, special programs will be implemented to support and encourage the promotion of female lawyers in judicial system ranks and the development of their professional skills.
Information campaigns will be conducted to raise awareness among women about the role of female legal professionals in society and the possibilities of appointing women to judicial positions in the court system.
As a result, the share of women in judicial positions within the court system in Uzbekistan will increase and the principle of gender equality in this field will be further improved.
Plans include further perfection of the judicial system, enhancing the status of the judiciary, and ensuring the independence of the judiciary in accordance with the recommendations of the UN charter bodies, contractual committees, and international standards.
Based on international standards related to fair justice, draft laws on "Bodies of the Judges' Community" and "Status of Judges" will be developed.
The draft laws will be submitted to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis in the prescribed manner.