Ijtimoiy tarmoqlarda Buxoro va Xorazm viloyatlarini bog‘lab turuvchi yo‘lni chigirtkalar bosgani haqida xabar tarqaldi. Holat yuzasidan O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, xabardagi holat Buxoro viloyatining A-380 avtomobil yo‘lining 327 kilometrida bo‘lib, mazkur hududda saksovul bukri chigirtkasi to‘dasi aniqlangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, chigirtkalar to‘dasini o‘z vaqtida talofatlarsiz bartaraf etish maqsadida Buxoro viloyatining chigirtka va tut parvonasiga qarshi kurash xizmati A-380 avtomobil yo‘lining 327 kilometrida 2 ta otryadga bo‘lingan holda kimyoviy ishlovlarni 24/7 rejimida olib bormoqda. Chigirtkalar to‘dasi aniqlangan hududda ayni vaqtda ham qarshi kurash tadbirlari uyushqoqlik bilan amalga oshirilmoqda.
Xabarda keltirilishicha, saksovul bukri chigirtkasi qishloq xo‘jaligi ekinlariga zarar yetkazmaydi.
Buxoro viloyatining Gazli massivi, Romiton, Qorako‘l, Toyloq tumanlari alohida nazorat ostiga olingan bo‘lib, kuzatuv-monitoring ishlari ham davom etyapti, — deyiladi xabarda.
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, aholi o‘rtasida ortiqcha vahima va sarosimaga sabab bo‘luvchi xabarlarni tarqatmaslikni, zararli chigirtka tarqalgan maydonlar to‘g‘risida 1288 yoki 71 202 10 00 raqamlariga murojaat qilishga chaqirdi.

In social media, news spread about locusts swarming the road connecting Bukhara and Khorezm regions. The Agency for Plant Quarantine and Protection provided information on the situation.
It is noted that the situation in the news occurred on the A-380 highway's 327th kilometer in Bukhara region, where a swarm of saxaul black locusts was identified.
According to information, in order to eliminate the locust swarm without any damage in a timely manner, Bukhara region's service for fighting locusts and the cotton bollworm is conducting chemical treatments in two squads around the clock at the 327th kilometer of the A-380 highway. Efforts to combat the swarm in the identified area are being conducted diligently and systematically.
As stated in the report, the saxaul black locust does not damage agricultural crops.
Gazli array, Romitan, Karakul, and Toyloq districts in Bukhara region have been placed under special surveillance, with observational and monitoring activities continuing, — the report says.
The Agency for Plant Quarantine and Protection urges not to spread news that could cause unnecessary panic and confusion among the population, and to contact the numbers 1288 or 71 202 10 00 for information about areas affected by the harmful locusts.