Joriy yilning 16 may kuni Toshkent shahrida “Xalqlar do‘stligi” va “Paxtakor” metro bekatlari oralig‘ida qiz bolaning belidan past qismiga teginib, unga shilqimlik qilgan yigit besh sutkaga qamaldi. darakchi.uz sud qarori bilan tanishdi.
Kecha, 20 may kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudida mazkur ish ko‘rib chiqilgan.
Sud hujjatiga ko‘ra, 16 may kuni soat 10:10 larda 2006 yilda tug‘ilgan S.B. “Paxtakor” bekatidan “Xalqlar do‘stligi” bekatiga ketayotgan vaqtida Sh.A.ga nisbatan shahvoniy shilqimlik qilgan. Sud majlisida Sh.A. ko‘rsatma berib, metro vagoniga chiqqan vaqtida shaxsi unga keyinchalik ma’lum bo‘lgan S.B. uning beldan past qismiga qo‘li bilan urilib ketganini, dastlab buni ehtiyotsizlik sabab deb o‘ylaganini, so‘ng S.B. yana uni belidan pastki qismidan ushlab olib, shilqimlik qilganini, shundan so‘ng uni IIB xodimlariga topshirganini bildirgan.
Sudlanuvchi S.B. aybiga iqror bo‘lgan va Sh.A.ga nisbatan tegajog‘lik qilib, uning belidan past qismini ushlab, shilqimlik qilganini, sodir etgan qilmishidan pushaymon ekanini aytgan hamda suddan o‘ziga nisbatan yengillik berishni so‘ragan.
Sud uni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41-1-moddasi (shahvoniy shilqimlik qilish) 1-qismi bilan aybli deb topgan va besh sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlangan.
'Oʻzbekistonda xavfsizlik kamarini taqmaslikka ruxsat beriladigan kasalliklar roʻyxati tasdiqlandi.'ning rasmi

On May 16th of the current year, in the city of Tashkent, between the metro stations “Friendship of Peoples” and “Pakhtakor”, a young man who touched the lower part of a girl's body and harassed her, was detained for five days. darakchi.uz became acquainted with the court decision.
Yesterday, on May 20th, the case was reviewed in the Shaykhontohur district court dealing with criminal cases.
According to the court document, on May 16th, at around 10:10, S.B., born in 2006, while going from “Pakhtakor” station to “Friendship of Peoples” station, committed sexual harassment against Sh.A. During the court session, Sh.A. testified that upon entering the metro wagon, the person who was later identified as S.B., bumped into her lower back with their hand, initially thinking it was accidental, but then S.B. grabbed her from the lower back again and harassed her, after which she handed him over to the police.
The accused S.B. admitted his guilt and confessed to groping and harassing Sh.A. by holding her lower back, expressed regret for his actions, and asked the court for leniency.
The court found him guilty under Article 41-1, Part 1 of the Administrative Responsibility Code (sexual harassment) and sentenced him to five days of administrative detention.