Rossiyada migrant ayollar uchun bepul tug‘uruqni taqiqlash taklif qilindi
Bu taklif Rossiyaning chet ellik ayollardan tug‘ilgan bo‘lajak fuqarolari huquqlarini buzishini bildiradi.
'Rossiyada migrant ayollar uchun bepul tug‘uruqni taqiqlash taklif qilindi'ning rasmi
Rossiya Davlat dumasida migrant ayollar uchun bepul tug‘uruqni taqiqlash taklif qilindi. Deputat Sergey Mironov migrantlardan majburiy ravishda tibbiy sug‘urta taqdim etishni talab qilishga chaqirdi.
Ayollar uchun — tug‘uruq va homiladorlikni qamrab oluvchi ixtiyoriy tibbiy sug‘urta mavjud. Sug‘urtani ish beruvchi ham sotib olishi mumkin, eng muhimi, chet ellik fuqaro chegarani kesib o‘tganida polisga ega bo‘lsin. Ular o‘z vatanlarida Rossiya sug‘urta kompaniyalarining vakolatxonalari orqali sug‘urta sotib olishi eng ma’qul yo‘l. Bu xalqaro amaliyotda normal holat. Boshqa yo‘ldan borib, ijtimoiy badal to‘layotgan fuqarolarimiz hisobidan mislsiz saxovat ko‘rsatish uchun hech qanday sabab ko‘rmayapman, dedi Mironov.
U chet elliklar, agar Rossiyada rasman ishlagan va kamida uch yil davomida ish beruvchilar ular uchun sug‘urta badallarini to‘lagan bo‘lsa, majburiy tibbiy sug‘urta olish huquqiga ega ekanini eslatdi.
Shu bilan birga, Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi Kirill Kabanov pullik tug‘uruq mavzusi “asosiy muammoni”, ya’ni samarasiz migratsiya siyosatini e’tibordan chetda qoldirishga urinish ekanini ta’kidladi.
Bunday fikrga advokat Aleksandr Pochuyev qarshi chiqdi. U bu tashabbus “ayrim toifadagi odamlarni konstitutsiyada kafolatlangan bepul tibbiy yordam olish bo‘yicha huquqidan mahrum qilishi”ni aytdi. Jumladan, Rossiyaning chet ellik ayollardan tug‘ilgan bo‘lajak fuqarolari huquqlarini buzishini bildirdi.
Muayyan shartlarga rioya qilingan holda, Rossiyada tug‘ilgan chet ellik farzandlar “tug‘ilgan joy huquqi” asosida fuqarolik olish huquqiga ega, degan u.

A proposal was made to ban free childbirth for migrant women in Russia.
This proposal signifies the violation of the rights of future citizens born to foreign women in Russia, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of 'A proposal was made to ban free childbirth for migrant women in Russia.'
A proposal was made in the State Duma of Russia to ban free childbirth for migrant women. Deputy Sergey Mironov called for making it mandatory for migrants to provide health insurance he insisted.
For women — there is optional medical insurance that covers childbirth and pregnancy. Employers can also purchase it, most importantly, a foreign citizen should have the policy when crossing the border. The best way for them is to buy insurance through the offices of Russian insurance companies in their own countries. This is a normal practice in international standards. I see no reason to show unprecedented generosity at the expense of our citizens who pay social contributions by any other means, said Mironov.
He reminded that foreigners, if they have officially worked in Russia and their employers have paid insurance premiums for them for at least three years, have the right to mandatory health insurance.
At the same time, a member of the Human Rights Council, Kirill Kabanov, noted that the topic of paid childbirth attempts to ignore the “main problem”, namely the ineffective migration policy.
Lawyer Alexander Pochuev disagreed with such a viewpoint. He stated that this initiative could “deprive certain categories of people of their right to free medical care guaranteed by the constitution”, thereby infringing on the rights of future citizens born from foreign women in Russia.
Under certain conditions, children of foreigners born in Russia have the right to citizenship based on the “right of the soil”, he said.