O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni Samarqand shahridagi Kongress markazida tashkil etilgan "O‘zbekiston va Italiya: sivilizatsiyalar muloqoti" ko‘rgazmasini tomosha qildilar. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Noyob ekspozitsiya ikki mamlakat o‘rtasidagi chuqur tarixiy, ilmiy va madaniy aloqalarga bag‘ishlangan. U "Rim va Kushon imperiyalarining savdo munosabatlari", "Birinchi Uyg‘onish davri", "Marko Polo", "Amir Temur", "Mirzo Ulug‘bek" va "Zahiriddin Muhammad Bobur", "XIX asrda O‘zbekistondagi italiyaliklar", "Ikkinchi jahon urushida o‘zbekistonliklarning Italiyani ozod qilishga qo‘shgan hissasi", "O‘zbekiston va Italiya: madaniy merosni asrash" kabi 9 ta mavzuli bo‘limdan tashkil topgan.
Mehmonlarga Afrosiyobning "Samarqand hukmdori tomonidan elchilarni qabul qilish marosimi" nomli devoriy suratning mashhur italiyalik usta Mauro Pellitsonni tomonidan Florensiya mozaikasi uslubida ishlangan noyob nusxasi namoyish etildi.
Shuningdek, yetakchilar turli tarixiy yodgorliklar, grafik tasvirlar, qo‘lyozma va miniatyuralar, nodir adabiy nashrlar, haykallar, arxiv suratlari va hujjatlari bilan tanishdilar.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the Prime Minister of the Republic of Italy, Giorgia Meloni, visited the "Uzbekistan and Italy: Dialogue of Civilizations" exhibition organized at the Congress Center in Samarkand. This was reported by the Presidential press service.
The unique exposition is dedicated to the deep historical, scientific, and cultural relations between the two countries. It consists of 9 thematic sections such as "Trade Relations between the Roman and Kushan Empires", "The First Renaissance Period", "Marco Polo", "Amir Temur", "Mirzo Ulugbek and Zahiriddin Muhammad Babur", "Italians in Uzbekistan in the 19th Century", "The Contribution of Uzbekistanis to the Liberation of Italy during World War II", "Uzbekistan and Italy: Preserving Cultural Heritage".
Guests were shown the unique copy of the famous mural "Reception of envoys by the ruler of Samarkand, Afrosiyob" done in Florentine mosaic style by the famous Italian master Mauro Pelliccioni.
Furthermore, the leaders familiarized themselves with various historical monuments, graphical illustrations, manuscripts and miniatures, rare literary publications, sculptures, archive photos, and documents.