Sinvarning jasadi topildi: G‘azo urushida yana bir burilish
Isroil armiyasi Muhammad Sinvarning jasadi G‘azodagi Yevropa kasalxonasi ostidagi tunnelda topilganini bildirdi. “Hamas” bu xabarni hali rasman tasdiqlamadi.
'Sinvarning jasadi topildi: G‘azo urushida yana bir burilish'ning rasmi
Isroil Mudofaa kuchlari (I) 2024 yil 13 may kuni G‘azo janubidagi Xan Yunus shahrida havo hujumi natijasida “Hamas” harakatining harbiy rahbari Muhammad Sinvar halok bo‘lganini ma’lum qildi. Unga tegishli jasad yaqinda Yevropa kasalxonasi ostidan o‘tgan yashirin tunnelda topildi. Isroil tomonining aytishicha, Sinvarning shaxsi DNK tahlili orqali tasdiqlangan.
Tunneldan, shuningdek, “Hamas”ning Rafah brigadasi qo‘mondoni Muhammad Sabaneh jasadi ham topilgan. Ular bilan birga bir nechta qurol, razvedkaga oid hujjatlar va shaxsiy buyumlar ham aniqlangan. Hozirda tunnelda topilgan boshqa jasadlarning shaxsi aniqlanmoqda.
“I” xorijiy jurnalistlarga ushbu tunnelni ko‘rsatdi. U Yevropa kasalxonasi qarshisida joylashgan bo‘lib, tor yerosti yo‘laklaridan iborat. Videoyozuvlarda xonalar, kiyimlar, stullar va devorga suyaltirilgan avtomatlar aks etgan. Yana bir lavhada esa jasad arqon yordamida tunnel ichidan olib chiqilayotgani ko‘rsatiladi.
“I” vakili, brigada generali Efi Defrinning aytishicha, bu voqea “Hamas” tomonidan fuqarolik infratuzilmasidan harbiy maqsadlarda foydalanilayotganining navbatdagi dalilidir.
“Kasalxona, maktab va boshqa fuqaroviy binolardan foydalanib, ular xalqaro huquqni qasddan buzmoqda”, — deydi Defrin.
Kasalxonalar mo‘ljalga aylangan
“Hamas” esa doimiy ravishda kasalxonalarni harbiy baza sifatida ishlatayotgani haqidagi da’volarni inkor etib kelmoqda. BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish ham 2024 yil aprel oyida Al-Ahli kasalxonasiga uyushtirilgan hujum ortidan kasalxona va bemorlar xalqaro gumanitar huquq doirasida himoyada bo‘lishi kerakligini ta’kidlagan edi.
Ammo amaliyotda G‘azo sog‘liqni saqlash tizimi deyarli butkul qulab tushgan. Ko‘plab shifoxonalar faoliyatini to‘xtatgan, yuzlab bemorlar zarur muolajalarni ola olmayapti.
Sinvar kim edi?
Muhammad Sinvar 1980 yillarda “Hamas” safiga qo‘shilgan. U uzoq yillar davomida Xan Yunusdagi brigadani boshqargan va harakatning harbiy yetakchilaridan biri — Muhammad Deyfga yaqin shaxs sifatida tanilgan. Isroil razvedkasi 2023 yil 7-oktabr kungi hujumni rejalashtirishda ham Sinvar ishtirok etgan bo‘lishi mumkinligini bildirdi.
Uning akasi Yahyo Sinvar esa “Hamas” siyosiy yetakchisi bo‘lgan. U 2023 yil oktabr oyida Isroil maxsus kuchlari tomonidan o‘ldirilgan edi.
Urushlar va raqamlar
2023 yil 7 oktyabr kuni “Hamas” tomonidan uyushtirilgan hujumda Isroil 1 200 fuqaro halok bo‘lganini, 251 kishi garovga olinganini bildirgan. Shu voqealardan so‘ng Isroil armiyasi G‘azoga keng ko‘lamli hujum boshlagan.
G‘azodagi sog‘liqni saqlash vazirligi bergan so‘nggi rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, urush boshlanganidan buyon kamida 54 880 kishi halok bo‘lgan.
Isroil tomoni esa Sinvarning o‘limini va tunnel operatsiyasini o‘z strategiyasining muvaffaqiyati sifatida ko‘rsatmoqda.

The Israeli army announced that the body of Mohammad Sinwar was found in a tunnel under a European hospital in Gaza. "Hamas" has not yet officially confirmed this news.
The Israel Defense Forces (IDF) announced on May 13, 2024, that Mohammad Sinwar, the military leader of the "Hamas" movement, was killed as a result of an air strike in the city of Khan Younis in the south of Gaza. His body was recently found in a hidden tunnel running under the European Hospital. According to Israel, Sinwar's identity was confirmed through DNA analysis.
Also, in the tunnel, the body of Mohammad Sabaneh, the commander of "Hamas"'s Rafah brigade, was found. Along with them, several weapons, intelligence documents, and personal belongings were discovered. The identity of other bodies found in the tunnel is currently being determined.
The "IDF" showed this tunnel to foreign journalists. It is located opposite the European Hospital and consists of narrow underground passages. Video footage shows rooms, clothing, chairs, and assault rifles leaned against the wall. Another clip shows a body being extracted from the tunnel with the help of a rope.
According to Brigadier General Efi Defrin, a spokesperson for the "IDF", this incident is another indication of "Hamas" using civilian infrastructure for military purposes.
"Using hospitals, schools, and other civilian buildings, they are deliberately violating international law," says Defrin.
Hospitals Targeted
"Hamas" continuously denies allegations of using hospitals as military bases. The UN Secretary-General, Antonio Guterres, also emphasized in April 2024, following an attack on the Al-Ahli Hospital, that hospitals and patients should be protected under international humanitarian law.
However, in practice, the health system in Gaza has almost completely collapsed. Many hospitals have ceased operations, leaving hundreds of patients without access to necessary treatments.
Who was Sinwar?
Muhammad Sinwar joined the ranks of "Hamas" in the 1980s. He led the brigade in Khan Younis for many years and was known as a close person to Muhammad Deif, one of the movement's military leaders. The Israeli intelligence suggested that Sinwar might have been involved in planning the attack on October 7, 2023.
His brother, Yahya Sinwar, was the political leader of "Hamas". He was killed by Israeli special forces in October 2023.
Wars and Numbers
On October 7, 2023, Israel reported that 1,200 civilians were killed and 251 people were taken hostage in an attack orchestrated by "Hamas". Following these events, the Israeli army initiated a wide-scale attack on Gaza.
According to the latest official information from the Gaza Ministry of Health, at least 54,880 people have been killed since the beginning of the war.
The Israeli side is presenting Sinwar's death and the tunnel operation as a success of its strategy.