O‘zbekistonda OTMlar uchun qabul tugadi
Bugun, 26 iyun kuni 2025/2026-o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga abituriyentlarni onlayn ro‘yxatga olish yakunlandi. Bu haqda Oliy ta’lim vazirligi xabar berdi.
Qabul yakuniga ko‘ra onlayn ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar soni 732 411 nafarni tashkil etgan.
Abituriyentlarning ta’lim tili bo‘yicha taqsimoti:
• O‘zbek tili  – 644 027 nafar;
• Rus tili  – 71 476 nafar;
• Qoraqalpoq tili  – 14 959 nafar;
• Boshqa tillar – 1 949 nafar.
Abituriyentlarning gender tarkibi bo‘yicha taqsimoti:
• erkaklar – 346 299 nafar;
• ayollar – 386 112 nafar.
Eslatma: ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar test sinovi uchun to‘lovni bugun, 26 iyun kuni soat 23:59 ga qadar amalga oshirishi mumkin.
Qayd etish joiz, o‘tgan o‘quv yili uchun qabulda oliy ta’lim muassasalari bakalavriati hamda kollej va texnikumlarga 894 279 nafar abituriyent onlayn ro‘yxatdan o‘tgan. Imtihon natijalariga ko‘ra, 186 871 nafar abituriyent bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga talabalikka tavsiya etilgan.

Today, on June 26th, 2025, the online registration for applicants to the bachelor's programs of higher education institutions for the 2025/2026 academic year was concluded. The Ministry of Higher Education announced this.
The total number of applicants who registered online is 732,411.
Distribution of applicants by language of instruction:
- Uzbek language – 644,027 people;
- Russian language – 71,476 people;
- Karakalpak language – 14,959 people;
- Other languages – 1,949 people.
Distribution of applicants by gender:
- males – 346,299 people;
- females – 386,112 people.
Note: the applicants who have registered can make the payment for the test exam until 23:59 on June 26th.
It is worth noting that for the previous academic year, 894,279 applicants had registered online for the bachelor's programs of higher education institutions as well as colleges and technical schools. According to the exam results, 186,871 applicants were recommended for admission to bachelor's degree programs.