O‘zbekistondan Tojikistonga 60 ga yaqin avtomobil noqonuniy olib o‘tilgani va sotilgani aniqlandi
'O‘zbekistondan Tojikistonga 60 ga yaqin avtomobil noqonuniy olib o‘tilgani va sotilgani aniqlandi'ning rasmi
O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan bir qancha avtomobillarni Tojikistonga noqonuniy olib o‘tish va sotib yuborish holati bilan shug‘ullangan 8 nafar shaxs fosh etilgan. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, ular mashinalarni 100−200 dollar evaziga o‘tkazib bergan. Avtomobillar "Andarxon", "Oybek", "Pop", "Xovosobod" nazorat-o‘tkazish punktlari orqali olib o‘tilgan.
Tojikistonga BYD, Volkswagen, Kaiyi X3, Honda, Geometry, Faw ID4 va boshqa jami 59 ta turli markadagi avtomashina o‘tkazilgan. Bu mashinalarning barchasi qo‘shni davlat hududida noqonuniy tarzda sotilgan.
Bojxona qo‘mitasi fuqarolarni avtomashinalarni ishonchnoma asosida boshqa shaxslarga o‘tkazishda yana bir bor hushyor bo‘lishga chaqirdi.
"Agar ishonchnoma asosida berilgan avtotransport vositasini qaytarib olishda muammolarga duch kelayotgan bo‘lsangiz yoki avtomashina O‘zbekistondan olib chiqib ketilganligi yuzasidan shubha va gumonlaringiz bo‘lsa, zudlik bilan huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga murojaat qilishingizni so‘raymiz", — deyiladi qo‘mita xabarida.

Eight individuals involved in illegally transporting and selling a number of vehicles registered in Uzbekistan to Tajikistan have been exposed. The Customs Committee reported this.
According to reports, they transferred the cars in exchange for 100−200 dollars. The cars were transported through the "Andarkhan", "Oybek", "Pop", "Khovosobod" control and passage points.
A total of 59 cars of various brands, including BYD, Volkswagen, Kaiyi X3, Honda, Geometry, Faw ID4, and others, were transported to Tajikistan. All of these cars were illegally sold in the territory of the neighboring country.
The Customs Committee has once again urged citizens to be vigilant when transferring automobiles to other individuals based on a power of attorney.
"If you encounter problems retrieving the vehicle given on the basis of a power of attorney or if you have suspicions and doubts about the car being taken out of Uzbekistan, we urge you to promptly contact law enforcement agencies," — the committee's message stated.