Futbol bo‘yicha O‘zbekiston ayollar milliy terma jamoasi 23 yillik tanaffusdan so‘ng Osiyo kubogi yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Bu haqda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi yozmoqda.
Osiyo kubogi saralashining so‘nggi bosqichi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston ayollar MTJ Shri-Lanka, Laos va Nepal ayollar MTJlariga qarshi bahs olib bordi.
O‘zbekistonliklar dastlab, joriy yilning 29 iyun kuni Shri-Lankani 10:0 hisobida mag‘lub etgan bo‘lsa, 2 iyul kuni Laosga javobsiz 7 ta gol kiritib, g‘alaba qozondi.
Saralashning hal qiluvchi o‘yini 5 iyul kuni Nepal ayollar milliy terma jamoasiga qarshi bo‘lib o‘tdi. Dramatik kechgan bahsning asosiy vaqti 3:3 hisobida yakunlandi.
Penaltilar seriyasida esa o‘zbekistonliklarning qo‘li baland keldi va Osiyo kubogiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Shu tariqa 23 yildan so‘ng O‘zbekiston ayollar milliy terma jamoasi Avstraliyada bo‘ladigan qit’a birinchiligida qatnashadigan bo‘ldi.
Ma’lumot uchun, bundan roppa-rosa 1 oy oldin, 5 iyun kuni O‘zbekiston erkaklar milliy terma jamoasi tarixda ilk bor Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan edi.

The Uzbekistan women's national football team secured an Asian Cup berth after a 23-year hiatus. The Uzbekistan Football Association reports on this.
The final stage of the Asian Cup qualifiers took place in the city of Tashkent. There, the Uzbekistan women's national team competed against the women's national teams of Sri Lanka, Laos, and Nepal.
The Uzbekistan team first defeated Sri Lanka on June 29 of this year with a score of 10:0, and then achieved victory against Laos on July 2, scoring 7 unanswered goals.
The decisive qualifying game against the Nepal women's national team took place on July 5. The dramatic match ended in a 3:3 draw in regular time.
In the penalty shootout, the Uzbekistan team triumphed and secured the Asian Cup berth. Thus, after 23 years, the Uzbekistan women's national team will participate in the continental championship in Australia.
For your information, exactly one month before, on June 5, the Uzbekistan men's national team had made history by securing a World Cup berth for the first time ever.