O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist, "O‘zbekiston doirachilari" jamoat birlashmasi raisi Dilmurod Islomov 71 yoshida vafot etdi.
U umri davomida O‘zbekistonda doira san’atining rivojlanishida fidokorona xizmat qildi. Dilmurod Islomov respublika "Zarb ko‘rik-tanlovi"ning va "Doirachilar festivali"ning asoschisi hisoblanadi.
Shuningdek, doira ijrochiligi san’ati bo‘yicha 2014 yilda "Ustozlardan doira saboqlari" to‘plamini, 2015 yilda "Maxsus cholg‘u (doira usullari: ustozlar saboqlari)" o‘quv qo‘llanmasini, "Moziyadan sado" monografiyasi va bir qancha ilmiy maqolalarini milliy va xorijiy jurnallarda chop etib, yosh ijrochilarni ustozlar merosidan xabardor etdi.
Shu bilan birga, kontsert dasturlari bilan 100 dan ortiq xorijiy mamlakatlarda bo‘lib, o‘zbek san’atini olamga tanitishga o‘z hissasini qo‘shdi.

The honored artist of Uzbekistan, Dilmurod Islomov, has passed away at the age of 71.
Dilmurod Islamov is the chairman of the "Uzbekiston Doirachilari" public association and has contributed to introducing Uzbek art to the world in over 100 foreign countries.
Image of 'The honored artist of Uzbekistan, Dilmurod Islomov, has passed away at the age of 71.'
Honored Artist of Uzbekistan, Chairman of the "Uzbekistan Doira Players" Public Association Dilmurod Islomov has passed away at the age of 71.
Throughout his life, he selflessly contributed to the development of doira art in Uzbekistan. Dilmurod Islomov is considered the founder of the republic's "Zarb Kўrik-Tanlovi" and the "Doira Players Festival."
Additionally, in the field of doira performance art, he published the collection "Lessons on Doira from Masters" in 2014, the educational manual "Special Percussion (Doira Techniques: Lessons from Masters)" in 2015, the monograph "Echoes of the Past," and several scholarly articles in national and international journals, introducing young performers to the legacy of the masters.
Moreover, he traveled to over 100 foreign countries with concert programs, contributing to the global recognition of Uzbek art.