“O‘zgidromet” Bugun, 28 avgust kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-24 daraja, kunduzi 37-39 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 14-19 daraja, kunduzi 25-30 daraja issiq bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast data to be observed today, August 28.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature will be 22-24 degrees at night, and 37-39 degrees hot during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 17-22 degrees at night, and 34-39 degrees hot during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 9-14 m/s. The temperature will be 20-25 degrees at night, and 35-40 degrees hot during the day.
In Tashkent, Sirdaryo, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 19-24 degrees at night, and 34-39 degrees hot during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 20-25 degrees at night, and 35-40 degrees hot during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature will be 17-22 degrees at night, and 34-39 degrees hot during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 14-19 degrees at night, and 25-30 degrees hot during the day.