Isroil mudofaa kuchlari G‘azoni bosib olish rejasining 2-bosqichiga start berdi
Bu bosqich G'azo aholisi, ayniqsa G'azo shahrida yashovchi millionga yaqin insonning ommaviy ko'chirilishiga olib kelishi mumkin.
'Isroil mudofaa kuchlari G‘azoni bosib olish rejasining 2-bosqichiga start berdi'ning rasmi
Isroil mudofaa kuchlari bosh shtabi boshligʻi Eyal Zamir 3 sentabr kuni Gʻazo sektorini ishgʻol qilishga qaratilgan harbiy operatsiyaning ikkinchi bosqichi boshlanganini eʼlon qildi. Bu haqda Daily Sabah xabar berdi.
Bildirilishicha, bu bosqich Gʻazo aholisi, ayniqsa Gʻazo shahrida yashovchi millionga yaqin insonning ommaeviy koʻchirilishiga olib kelishi mumkin. Avgust oyi boshida Isroil hukumati Gʻazo shahrini bosqichma-bosqich qayta ishgʻol qilish rejasini maʼqullagan edi. Ayni paytda armiyaning asosiy nishoni Gʻazo shahri boʻlib turibdi.
Yahudiy rasmiylariga koʻra, allaqachon 70 mingdan ortiq aholi shimoliy hududlarni tark etgan. Endilikda bu raqam bir millionga yetishi taxmin qilinmoqda. Shuningdek, Isroil janubda yangi "gumanitar zona" tashkil etishni rejalashtirgan — u markaziy qochqinlar lagerlaridan Al-Mavosiy va uning sharqiy hududlarigacha choʻzilishi mumkin.
BMT va Qizil xoch vakillari bu kabi ommaeviy koʻchirishni xavfsiz va insoniy tarzda amalga oshirish deyarli imkonsiz ekanini taʼkidlamoqda. Isroil tomoni sektorda suv, elektrov va sogʻliqni saqlash infratuzilmasini yaxshilash boʻyicha baʼzi chora-tadbirlarni eʼlon qilgan.

Eyal Zamir, head of the Israeli Defense Forces General Staff, announced on September 3 that the second phase of the military operation aimed at occupying the Gaza Strip had begun. This was reported by Daily Sabah.
It is reported that this phase could lead to the mass displacement of the population of Gaza, especially the nearly one million people living in Gaza City. In early August, the Israeli government approved a plan for the gradual re-occupation of Gaza City. Currently, the army's main target is Gaza City.
According to Israeli officials, more than 70,000 people have already left the northern areas. It is now estimated that this number could reach one million. Israel also plans to establish a new "humanitarian zone" in the south—it could stretch from the central refugee camps to Al-Mawasi and its eastern areas.
UN and Red Cross representatives emphasize that carrying out such a mass displacement in a safe and humane manner is almost impossible. The Israeli side has announced some measures to improve the water, electricity, and healthcare infrastructure in the sector.