Surxondaryo viloyatining Uzun tumanida er va uning onasi kelinning 5 oylik bolasini zo‘ravonlik bilan molxonada ushlab kelgani fosh bo‘ldi. Ayolning ruhiy holati va nutqidagi muammolardan foydalanilgan.
Viloyat IIB xabariga ko‘ra, 26 avgust kuni ayol va chaqalog‘i antisanitar sharoitda saqlanayotgani haqida xabar kelib tushgan.
Mahalla inspektori voqea joyiga yetib borib, molxona eshigini buzib kirgan. Ayol va chaqaloq shifoxonaga yotqizilgan, gumonlanuvchi erkak va uning 3 yaqin qarindoshi esa qamoqqa olingan.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 126 prim 1-moddasi 7-qismi “a, e” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov viloyat IIB tomonidan qat’iy nazoratga olingan.

A case has been exposed in the Uzun district of the Surkhandarya region where a husband and his mother violently detained his wife and her 5-month-old baby in a barn. They took advantage of the woman's mental state and her speech impediments.
According to the regional DIA, a report was received on August 26 that a woman and her infant were being held in unsanitary conditions.
A neighborhood inspector arrived at the scene and broke down the barn door to enter. The woman and the infant were hospitalized, and the suspect, a man, along with his 3 close relatives, were arrested.
A criminal case has been initiated regarding the incident under Part 7, paragraphs "a" and "e" of Article 126-1 of the Criminal Code. The investigation has been placed under strict control by the regional DIA.