Непалда ижтимоий тармоқлар блокланишига қарши норозиликда 17 киши ҳалок бўлди
Nepal poytaxti Katmanduda 26 ta ijtimoiy tarmoq – jumladan, Instagram, YouTube va Facebook bloklangan ortidan o‘tkazilgan norozilik namoyishlari qonli tus oldi.
'Непалда ижтимоий тармоқлар блокланишига қарши норозиликда 17 киши ҳалок бўлди'ning rasmi
8 sentabr kuni o‘n minglab odamlar parlament binosi tomon yurish qilganida politsiya ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz, suv purkagich, rezina va hatto jangovar o‘qdan foydalandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kamida 17 kishi halok bo‘lgan, 400 dan ortiq odam jarohatlangan.
Namoyishchilar “Korrupsiyani emas, ijtimoiy tarmoqlarni yoping” kabi shiorlar ko‘targanga. Hukumat esa poytaxtning hukumat mahallasida komendantlik soati joriy etib, qo‘shin kiritgan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari boshqarmasi voqealardan “tashvishda” ekanini bildirib, tezkor va shaffof tergov o‘tkazishga chaqirdi.

Seventeen people were killed in protests against the social media blockade in Nepal.
Nepal's capital, Kathmandu, saw protests turn bloody following the blocking of 26 social networks—including Instagram, YouTube, and Facebook.
Image of 'Seventeen people were killed in protests against the social media blockade in Nepal.'
On September 8, when tens of thousands of people marched towards the parliament building, the police used tear gas, water cannons, rubber bullets, and even live ammunition. According to official information, at least 17 people were killed and more than 400 were injured.
Protesters raised slogans such as "Don't fight corruption, fight social networks." The government, in turn, imposed a curfew in the capital's government district and brought in troops.
The Office of the UN High Commissioner for Human Rights stated it was "concerned" by the events and called for a prompt and transparent investigation.