Сурхондарёда 15 ёшар қизини эрга берган ота-она жаримага тортилди
Qiz toʻyidan oldin otasi bilan telefonda gaplashgani uchun majburan sochi olib tashlangan va erga berilgan
'Сурхондарёда 15 ёшар қизини эрга берган ота-она жаримага тортилди'ning rasmi
Ijtimoiy tarmoqda bir erkak uning qaynomasi 15 yoshli qizini majburan turmushga berganini idaеo qilib videomurojaat bilan chiqdi. Erkakning so‘zlariga ko‘ra, u ayoli bilan ajrashgani sabab, qizi bilan uni bilan gaplashtirmagan. Qiz yashirincha dadasi bilan telefonda gaplashgani uchun uning sochini olib tashlashgan. Otaning iddaosicha, qaynomasi nevarasini bosim ostida erga bergan.
Bolalar ombudsmanining aniqlik kiritishicha, mazkur holat Surxondaryo viloyati Denov tumanidagi yashovchi 15 yoshli qiz bilan bog‘liq bo‘lgan.
Qayd etilishicha, 2025 yil iyul oyida qizni turmushga berish harakati bo‘yicha mahalla yettiligi va ijtimoiy xodimlar tomonidan hamkorlikda tekshiruv o‘tkazilib, voyaga yetmagan shaxsni turmushga berish qonun hujjatlariga zid ekani ta’kidlangan va oilaga ogohlantirish berilgan.
Shunga qaramay, 2025 yil 10 avgust kuni nikoh marosimi o‘tkazilgani ma’lum bo‘ldi. Ushbu holat bo‘yicha mahalliy profilaktika inspektori tomonidan qonunchilikka muvofiq ma’muriy javobgarlik chora ko‘llanib, aybdorlarga jarima belgilangan.
Hozirda A.R. Denov tumanidagi kasb-hunar maktabida ta’lim olayotgan bo‘lib, uning huquqlari va ta’lim jarayoni mutasaddilar tomonidan doimiy nazoratga olingan.
'Oʻzbekiston va Isroil oʻrtasida aviaqatnov tiklandi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 10:07
Oʻzbekiston va Isroil oʻrtasida aviaqatnov tiklandi
14 apreldan Uzbekistan Airways Toshkent — Tel-Aviv yo‘nalishi bo‘yicha muntazam reyslarni qayta tiklandi.
'Dono Boboxanova 80 yoshda vafot etdi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 09:25
Dono Boboxanova 80 yoshda vafot etdi
'Ochiqlik indeksida eng past natijani ayrim hokimliklar qayd etdi.'ning rasmi
Ochiqlik indeksida eng past natijani ayrim hokimliklar qayd etdi.
2025 yil yakunlariga ko‘ra, bir qator davlat organlari va tashkilotlari “qizil” toifaga kiritildi.
'Toshkent metrosida poezd eshigi ochiq holda harakatlanganligi aniqlandi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 07:48
Toshkent metrosida poezd eshigi ochiq holda harakatlanganligi aniqlandi
Hodisa yuzasidan “Toshkent metropoliteni” rasmiy izoh berib, mashinistga nisbatan intizomiy chora ko‘rilishini ma’lum qildi.
'Toshkent viloyatida yirik miqdorda sintetik narkotiklar musodara qilindi'ning rasmi
Toshkent viloyatida yirik miqdorda sintetik narkotiklar musodara qilindi
Har ikkala holat bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchilarga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llandi.

A man on social media made a statement with a video address that his mother-in-law had forcibly given her 15-year-old daughter in marriage. According to the man, because he had divorced his wife, they did not let him speak with his daughter. They cut off her hair because she secretly spoke with her father on the phone. According to the father's statement, the mother-in-law gave the granddaughter away under pressure.
According to the clarification by the Children's Ombudsman, this case is related to a 15-year-old girl living in Denov District, Surxondaryo Region.
It is noted that in July 2025, an investigation was conducted by the local neighborhood council and social workers regarding the attempt to marry the girl off, and it was emphasized that giving a minor in marriage is against legal documents, and the family was given a warning.
Despite this, it became known that a wedding ceremony was held on August 10, 2025. Regarding this case, a measure of administrative liability was applied by the local prevention inspector in accordance with the legislation, and a fine was imposed on the guilty parties.
She is currently studying at a vocational school in Denov District, and her rights and educational process are under constant supervision by responsible persons.