Filippindagi kuchli zilzilada 27 kishi halok bo‘ldi
6,9 magnitudali zilzila oqibatida yuzlab odam jabrlangan, maktablar va jamoât binolari zarar koʻrgan.
'Filippindagi kuchli zilzilada 27 kishi halok bo‘ldi'ning rasmi
Kecha, 30 sentyabr kuni kechqurun Filippinning markaziy qismida 6,9 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. AQSh Geologiya xizmati ma’lumotiga ko‘ra, yer silkinishi mahalliy vaqt bilan soat 22:00 atrofida Palompon shahri yaqinida qayd etilgan.
Sebu provinsiyasi gubernatori Pem Barikuatroning aytishicha, tabiiy ofat oqibatida 27 kishi halok bo‘lgan, 143 nafardan ortiq odam jarohat olgan. Halok bo‘lganlar orasida qirg‘oq xavfsizligi xodimlari hamda San-Remixioda sport majmuasi vayronalari ostida qolib ketgan o‘t o‘chiruvchi ham bor.
Filippin Qizil Xochi uchta provinsiyada 60 dan ortiq kishiga tibbiy yordam ko‘rsatgan. Zilzila cherkovlar va maktab binolariga zarar yetkazgan, ayrim hududlarda evakuatsiya ishlari o‘tkazilmogda.
Zilzila ortidan Leyte, Biliran va Sebu provinsiyalarida tsunami xavfi e’lon qilingan, biroq 1 oktabr kuni ertalab usbu ogohlantirish bekor qilindi. Shu paytda Taal vulqonida ham kichik otilish kuzatilib, 2,5 km balandlikka tutun chiqqani qayd etilgan.
Rasmiylar yuzaga kelgan zarar va xavfsizlik choralarini baholash uchun maktablarda tekshiruv o‘tkazilishini, darslar esa vaqtincha to‘xtatilganini ma’lum qildi.

On the evening of September 30, a magnitude 6.9 earthquake occurred in the central part of the Philippines. According to the U.S. Geological Survey, the earthquake was recorded near the city of Palompon at around 22:00 local time.
According to Cebu Province Governor Pem Baricuatro, 27 people were killed and more than 143 people were injured as a result of the natural disaster. Among the dead are also coastguard personnel and a firefighter trapped under the rubble of the San Remigio sports complex.
The Philippine Red Cross has provided medical assistance to more than 60 people in three provinces. The earthquake damaged churches and school buildings, and evacuation efforts are underway in some areas.
A tsunami warning was issued for Leyte, Biliran, and Cebu provinces following the earthquake, but this warning was canceled on the morning of October 1. At the same time, a small explosion was also observed at the Taal Volcano, and smoke was recorded rising to a height of 2.5 km.
Officials announced that inspections are being carried out in schools to assess the damage and safety measures, and classes have been temporarily suspended.