Sud jarayonida u oʻz aybiga iqror boʻlgan.
Toshkentda 20 yoshli yigit o‘zi bilan bir restoranda ishlovchi 18 yoshli tanish qizga o‘z jinsiy a’zosini videoga olib, Telegram orqali yuborgani uchun ma’muriy jazoga tortildi.
Sud hujjatlariga ko‘ra, voqea 2025-yil 12-oktyabr kuni sodir bo‘lgan. Yigit nafaqat videoni yuborgan, balki unga odobsiz, jinsiy aloqaga undovchi so‘zlarni yozgan.
Sud jarayonida u o‘z aybiga iqror bo‘lgan.
Sud qaroriga ko‘ra, u Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41-1-moddasi 1-qismi ("Shahvoniy shilqimlik") bilan 5 sutkaga ma’muriy qamoq jazosi bilan jazolandı.

A 18-year-old boy who sent an indecent video to a girl in Tashkent was imprisoned for 5 days.
Image of 'A 18-year-old boy who sent an indecent video to a girl in Tashkent was imprisoned for 5 days.'
In Tashkent, a 20-year-old young man was brought to administrative responsibility for filming his own genitalia and sending it via Telegram to an 18-year-old girl he knew, who worked with him at a restaurant.
According to court documents, the incident occurred on October 12, 2025. The young man not only sent the video but also wrote indecent words to her, encouraging sexual intercourse.
During the court proceedings, he pleaded guilty.
According to the court's decision, he was punished under Part 1 of Article 41-1 ("Lechery") of the Code of Administrative Responsibility with 5 days of administrative arrest.