Imperatorning yoʻqolgan olmasi 100 yildan keyin topildi
1918 yildan beri yo'qolgan deb hisoblangan Florensiya olmosi Kanadaning Kvebek shahridagi bank omboridan topildi.
'Imperatorning yoʻqolgan olmasi 100 yildan keyin topildi'ning rasmi
The New York Times xabar berishicha, og‘irligi 137 karatdan ortiq bo‘lgan qimmatbaho tosh omborda bir asrdan ziyod vaqt saqlangan. Olmos haqidagi ma’lumotni Gabsburglar sulolasi boshlig‘i — Charles Gabsburg-Lotaringiya oshkor etgan.
Hajmi bo‘yicha yong‘oqqa teng bo‘lgan bu olmos dunyodagi to‘rtinchi eng yirik marvarid hisoblanadi. U Avstriya-Vengriya imperiyasi qulashi oldidan, 1918 yil noyabrida imperator Karl I nomidan Avstriyadan Shveytsariyaga olib ketilgan.
Imperator Zitaga bo‘lgan hurmat tufayli olmosning joylashuvi o‘nlab yillar davomida sir saqlangan. U faqat ikki o‘g‘liga bu haqda aytgan va 1922 yilda Karl I vafotidan so‘ng ma’lumotni 100 yil ochiq qilmaslikni so‘ragan.

According to The New York Times, a precious stone weighing more than 137 carats had been stored for over a century. The information about the diamond was revealed by the head of the Habsburg dynasty — Charles Habsburg-Lorraine.
This diamond, comparable in size to a walnut, is considered the fourth largest pearl in the world. It was taken from Austria to Switzerland in November 1918, in the name of Emperor Charles I, just before the collapse of the Austro-Hungarian Empire.
The location of the diamond was kept secret for decades out of respect for Empress Zita. She only told her two sons about it and asked that the information not be disclosed for 100 years after the death of Charles I in 1922.
The family fled the fascists in 1940, moving first to the USA and then to Canada. Zita kept the diamonds in a small suitcase but left them in a Quebec bank when she returned to Europe in 1953.
According to Charles Habsburg-Lorraine, the Florentine Diamond is now held as part of a trust in Canada and is planned to be displayed in a national museum in the coming years.