Rossiya armiyasida jang qilgan o‘zbekistonlik erkak qamaldi
2025 yil 15 oktyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Pop tuman sudida namanganlik 50 yoshli erkak Rossiya Federatsiyasi qurolli kuchlari safida janglarda ishtirok etgani uchun sud hukmi bilan ozodlikdan mahrum etildi.
Sud hujjatlariga ko‘ra, 50 yoshli Sh.M. 2025 yil aprel oyida Rossiyaga ishlash maqsadida borgan va moddiy manfaatorlik evaziga Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma tuzib, “oddiy askar” sifatida xizmatga qabul qilingan. U Lugansk shahrida harbiy tayyorgarlikdan o‘tib, keyin Ukraina hududiga jo‘natilgan.
Jang harakatlari vaqtida, 2025 yil 9 may kuni mina portlashi natijasida Sh.M. oyog‘idan yaralangan va Rossiyadagi harbiy gospitalarda davolangan. Shifoxonadan chiqqanidan so‘ng, 30 sutkalik ta’tilga yuborilgan va shu davrda qilgan ishi xato bo‘lganini anglab, 4 iyul kuni O‘zbekistonga qaytib kelgan.
U o‘z ixtiyori bilan ichki ishlar organlariga borib, Rossiya armiyasida xizmat qilganini tasdiqlovchi hujjatlar – shartnoma, harbiy jeton va tibbiy xulosalarni taqdim etgan. Tergov davomida u xizmat uchun 1 million rub’ miqdorda pul olgani ma’lum bo‘ldi.
Sud jarayonida Sh.M. aybini to‘liq tan olib, qilgan ishidan chin ko‘ngildan pushaymonligini bildirgan. Sud uning qilmishini JKning 154-moddasi (chet el harbiy xizmatiga kirish) va 154¹-moddasi (yollanib qurolli to‘qnashuvlarda ishtirok etish) bilan kvalifikatsiya qildi.
Namangan viloyati sudi hukmiga ko‘ra, Sh.M. 3 yil 1 oy muddatga ozodlikdan mahrum etildi. U jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘taydi.

On October 15, 2025, a 50-year-old man was sentenced to deprivation of liberty by the Pop District Court for criminal cases for participating in hostilities as part of the armed forces of the Russian Federation.
According to court documents, Sh.M., 50, went to Russia in April 2025 for work and, motivated by material interest, signed a contract with the Russian Ministry of Defense and was accepted into service as a "regular soldier." He underwent military training in the city of Luhansk and was subsequently sent to Ukrainian territory.
During combat operations, on May 9, 2025, Sh.M. was wounded in the leg by a mine explosion and received treatment in military hospitals in Russia. After being discharged from the hospital, he was sent on a 30-day leave, during which period he realized his mistake, and returned to Uzbekistan on July 4.
He voluntarily went to the internal affairs authorities and presented documents confirming his service in the Russian army - a contract, a military dog tag, and medical reports. During the investigation, it was revealed that he received 1 million rubles for his service.
During the court proceedings, Sh.M. fully admitted his guilt and expressed sincere remorse for his actions. The court qualified his actions under Article 154 (joining foreign military service) and Article 154¹ (mercenary participation in armed conflicts) of the Criminal Code.
According to the verdict of the Namangan Regional Court, Sh.M. was sentenced to 3 years and 1 month of deprivation of liberty. He will serve his sentence in a general regime colony.