Bishkekdagi “Ala-Archa” davlat rezidensiyasida KXSTga a’zo davlat rahbarlari uchun etnomadaniy dastur tashkil etildi. An’anaviy “Qirgʻiz oyili” majmuasi mehmonlarga qirgʻiz xalqining turmush tarzi, milliy hunarmandchilik va madaniy merosi bilan tanishtirildi.
Yurtalar, milliy buyumlar va xalq hunarmandlarining asarlari namoyish etilgan tadbirda yetakchilarga qoʻl mehnati bilan tayyorlangan panno va milliy musiqiy asboblar ham sovgʻa qilindi.
Ekskursiya chogʻida Rossiya prezidenti Vladimir Putin yosh qomuzchi ijrosiga qiziqish bildirib, musiqiy asbobni qoʻliga oldi hamda u koʻrsatgan bir nechta akkordlarni takrorlab koʻrishga harakat qildi.

An ethno-cultural program was organized for the leaders of the SCO member states at the "Ala-Archa" state residence in Bishkek. The traditional "Kyrgyz Aily" complex introduced the guests to the lifestyle, national crafts, and cultural heritage of the Kyrgyz people.
At the event, which featured yurts, national items, and works of folk artisans, the leaders were also presented with panels made by hand and national musical instruments as gifts.
During the excursion, Russian President Vladimir Putin showed interest in the performance of a young komuz player, took the musical instrument in his hands, and tried to repeat several chords shown to him.