Bugun qaysi hududlarda yomg‘ir yog‘ishi ma’lum bo‘ldi
O'zgidrometning xabar berishicha, 14 dekabr kuni Toshkentda havo o'zgarib turadi, kechga tomon yomg'ir yog'adi. G'arbdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Shamolning tezligi sekundiga 10-12 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 3-5, kunduzi 13-15 daraja iliq bo'ladi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o'zgarib turadi, ba'zi joylarda yog'ingarchilik (yomg'ir, qor) bo'lib, tuman tushishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi sekundiga 15-20 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq, kunduzi 3-8 daraja iliq bo'ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o'zgarib turadi, ayrim joylarda yomg'ir yog'ib, tuman tushishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba'zi joylarda shamolning tezligi sekundiga 15-20 metrgacha kuchayishi kutilmoqda. Kechasi 1-6, kunduzi 10-15 daraja iliq bo'ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo o'zgarib turadi, ba'zi joylarda yomg'ir yog'ib, tuman tushishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2-7, kunduzi 11-16 daraja iliq bo'ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o'zgarib turadi, ayrim joylarda yomg'ir yog'ib, tuman tushishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 4-9, kunduzi 15-20 daraja iliq bo'ladi.
Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida havo o'zgarib turadi, ba'zi joylarda yomg'ir yog'ib, tuman tushishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 0-5, kunduzi 5-10 daraja iliq bo'ladi.
Respublikamizning tog'li hududlarida havo o'zgarib turadi, vaqti-vaqti bilan yog'ingarchilik (yomg'ir, qor) bo'lishi, ayrim joylarda kuchayishi, tuman tushishi mumkin. Toshkent va Namangan viloyatlarining tog'li hududlarida qor ko'chishi havfi bor. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba'zi joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi kutilmoqda. Kechasi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq, kunduzi 1-6 daraja iliq bo'ladi.

Today, in which regions rain is expected to be known
According to Uzhydromet, on December 14, the weather in Tashkent will be changeable, with rain expected towards the evening. A westerly wind will blow at 3-8 meters per second. The wind speed may increase to 10-12 meters per second. At night it will be 3-5 degrees above zero, during the day 13-15 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, with precipitation (rain, snow) in some places, and fog is possible. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 15-20 meters per second. At night it will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 3-8 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, with rain in some places and fog possible. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. In some places, the wind speed is expected to increase to 15-20 meters per second. At night it will be 1-6 degrees above zero, during the day 10-15 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be changeable, with rain in some places and fog possible. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. At night it will be 2-7 degrees above zero, during the day 11-16 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, with rain in some places and fog possible. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. At night it will be 4-9 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with rain in some places and fog possible. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. At night it will be 0-5 degrees above zero, during the day 5-10 degrees above zero.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be changeable, with periodic precipitation (rain, snow), possible intensification in some places, and fog. There is a risk of avalanches in the mountainous areas of Tashkent and Namangan regions. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. In some places, the wind speed is expected to increase to 13-18 meters per second. At night it will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 1-6 degrees above zero.
Image of 'Uzbek, Kazakh, and Kyrgyz citizens who were illegally brought to Myanmar have been repatriated to their homeland.'
Uzbek, Kazakh, and Kyrgyz citizens who were illegally brought to Myanmar have been repatriated to their homeland.
A group of Uzbeks appealed to the Consulate General of Uzbekistan in Bangkok for help in returning home, having become victims of human trafficking in Myanmar.
Image of 'A brothel operating in a sauna in Karshi was identified.'
A brothel operating in a sauna in Karshi was identified.
It became known that a brothel was organized by a woman and a man.
Image of 'Surkhandarya and Namangan officials were caught with a bribe.'
Surkhandarya and Namangan officials were caught with a bribe.
In Surkhandarya, a warehouse worker, and in Namangan, a cadastral officer were caught while taking a bribe.