Ushbu fuqaro xonadonida issiqxona tashkil qilib, gazdan noqonuniy foydalanib kelgan.
Bu haqda “O‘zenergoinspektsiya” axborot xizmati xabar berdi. Unda qayd etilishicha, Samarqand viloyatida o‘tkazilgan galdag nazorat tadbirida yana bir noqonuniy holat fosh etildi.
Unga ko‘ra, Past Dar‘gom tumanida yashovchi fuqaro R.A. o‘z xonadoni hududida issiqxona tashkil etgan va u bunda loyiha-texnika hujjatlari va shartnomalarni rasmiylashtirmasdan, hisoblagichdan tashqari gaz tarmog‘idan noqonuniy foydalanib kelgan.
Gaz ta’minoti korxonasining dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, usbu qoidabuzarlik natijasida 1 milliard 239 million so‘mlik zarar yetkazilgan.
Hozirda huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan usbu holat yuzasidan tergovgacha tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.

The information service of "Uzenergoinspection" reported on this matter. It noted that during a recent control measure in Samarkand region, another illegal case was exposed.
According to it, a citizen R.A., residing in Past Dargom district, had organized a greenhouse on his household plot and had been illegally using gas from the network outside the meter without formalizing design-technical documents and contracts.
According to preliminary calculations by the gas supply company, this violation resulted in damage amounting to 1 billion 239 million soums.
Currently, pre-investigation actions are being carried out by law enforcement agencies regarding this case.
Society 14.12.2025 19:03
Image of 'Due to the New Year, traffic will be temporarily restricted on a number of streets in the capital.'
Society 14.12.2025 17:59
Due to the New Year, traffic will be temporarily restricted on a number of streets in the capital.
The names of the streets where traffic will be stopped to ensure public order during the holiday have been announced.