Ijtimoiy tarmoqlarda Xitoydan olib kelingan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari chegarada asossiz ushlab qolinayotgani haqida xabarlar tarqaldi. Muhokamalarga sabab bo‘layotgan holatga O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi rasmiy izoh berdi.
Unga ko‘ra, Xitoy Bosh bojxona ma’muriyati bilan kelishuv asosida qalbaki fitosanitar sertifikat orqali mahsulotlar importining oldini olish maqsadida yangi namunadagi sertifikat tasdiqlangan.
Yangi sertifikatda tegishli xalqaro standartga muvofiq mahsulotning markirovka raqamini ko‘rsatish shart qilib qo‘yilgan. Fitosanitar sertifikatlarning haqqoniyligi Xitoyning “E-Cert” elektron tizimi orqali tekshiriladi, bu esa jarayon shaffof va tezkor bo‘lishini ta’minlaydi.
Shu bilan birga, ushbu xorijiy mamlakatdan import qilinadigan mandarin mahsuloti uchun alohida reestr shakllantirilgan bo‘lib, tegishli hududlarning fitosanitar xavfsizligi tasdiqlangan.
Bunda import qilinadigan mandarinlar uchun sertifikatda ta’minotchi bog‘ning ro‘yxatdan o‘tgan raqami hamda qadoqlash korxonasining ro‘yxatdan o‘tgan raqami ko‘rsatilgan bo‘lishi kerak, deyiladi izohda.

Reports have circulated on social media about agricultural products from China being unreasonably detained at the border. The Agency for Quarantine and Protection of Plants has issued an official comment on the situation causing the discussions.
According to it, a new sample certificate has been approved, based on an agreement with the Chinese General Administration of Customs, aimed at preventing product imports through the use of counterfeit phytosanitary certificates.
The new certificate stipulates the condition of indicating the product's marking number in accordance with the relevant international standard. The authenticity of phytosanitary certificates will be verified through China's "E-Cert" electronic system, which ensures the process is transparent and swift.
At the same time, a separate register has been formed for mandarin products imported from this foreign country, confirming the phytosanitary safety of the relevant regions.
The comment states that for imported mandarins, the certificate must indicate the registered number of the supplier's orchard and the registered number of the packaging enterprise.