“Ekologik transport” (ekostiker) tizimi doirasida jarimalar 2026 yildan emas, balki 2028 yildan boshlab joriy etiladi. 2026 yil esa tizimni bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yish, haydovchilarni xabardor qilish va ekologik madaniyatni shakllantirish davri hisoblanadi.
Mutasaddidlarning ta’kidlashicha, mazkur tizimning asosiy maqsadi haydovchilarni jazolash emas, balki avtomobillardan chiqayotgan zararli gazlar miqdorini kamaytirish orqali shaharlar havosining sifatini yaxshilashdir. Zaharli chiqindilar iqlim o‘zgarishi, havo haroratining oshishi va kislotali yomg‘irlarga sabab bo‘layotgani qayd etilmoqda.
Tizim haydovchilar uchun bir qator qulayliklarni ham nazarda tutadi. Jumladan, avtomobil texnik holati yaxshilangach, stiker rangini qizil yoki sariqdan “yashil” rangga o‘zgartirish imkoniyati mavjud. Buning uchun respublikaning barcha hududlarida zamonaviy diagnostika markazlari faoliyat yuritadi.
Shuningdek, yagona elektron tizim va yo‘l kameralar orqali haydovchilar qaysi hududlarga kirish mumkin yoki mumkin emasligi haqida oldindan ogohlantirib boriladi. Rasmiylar 2026 yilda hech bir haydovchi jarimaga tortilmasligini yana bir bor ta’kidlamoqda.

Ecosticker system: from 2026 fines will not be applied
It has been announced that the information circulating on social networks about vehicles entering ecological zones being fined starting from 2026 is unfounded.
Image of 'Ecosticker system: from 2026 fines will not be applied'
Fines within the "Ecological Transport" (eco-sticker) system will be enforced not from 2026, but starting from 2028. 2026 is considered a period for the phased implementation of the system, informing drivers, and forming an ecological culture.
According to officials, the main goal of this system is not to punish drivers, but to improve the quality of urban air by reducing the amount of harmful gases emitted by vehicles. It is noted that toxic emissions are causing climate change, rising air temperatures, and acid rain.
The system also envisages a number of conveniences for drivers. For instance, once a vehicle's technical condition improves, there is an opportunity to change the sticker color from red or yellow to "green." For this purpose, modern diagnostic centers operate in all regions of the republic.
Furthermore, through a unified electronic system and road cameras, drivers will be informed in advance about which areas they can or cannot enter. Officials have once again emphasized that no driver will be fined in 2026.
Image of 'In the new year, food prices will be controlled.'
In the new year, food prices will be controlled.
The Competition Committee warned trade networks not to allow artificial price increases.
Image of 'The road dispute in Tashkent ended in a fight.'
The road dispute in Tashkent ended in a fight.
A conflict that arose between two car drivers and their passengers in the Chilanzar district of the capital spread on social networks.