Farg‘onada Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi xodimi 50 ming dollar pora bilan ushlandi
Mansabdor bu pul evaziga 5 gektar yerni tadbirkorga uy-joy qurish uchun toifasini o‘zgartirib berishi kerak edi.
'Farg‘onada Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi xodimi 50 ming dollar pora bilan ushlandi'ning rasmi
Farg‘ona viloyatining Bog‘dod tumanida yashovchi, 1984 y.t., muqaddam sudlangan shaxs mahalliy tadbirkorga ko‘p qavatli uy-joy qurish uchun yer maydoni olishida o‘zining mansabdor tanishlari orqali yordam berishini aytadi. Bu haqda DXX axborot xizmati xabar berdi.
Xususan, 2020 yilda boshqa bir fuqaroga kam ta’minlangan va ishsiz yoshlarni ish bilan ta’minlash maqsadida issiqxona tashkil etishi uchun ajratib berilgan 29 gektar yer maydonidan 5 gektar qismini toifasini o‘zgartirib, uy-joy qurish uchun olib berish evaziga 400 ming AQSh dollari talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmati, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda mazkur shaxs oldindan 50 ming AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, uning mansabdor tanishi hisoblangan – Farg‘ona viloyati Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi bosh mutaxassisi ushbu 50 ming AQSh dollarini olgan vaqtida ushlangan.
Hozirda qonunbuzarlarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi va 28,211-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llandi.

In Fergana, an employee of the Agriculture Department was caught with a $50,000 bribe.
The official had to change the category of this 5-hectare land plot for the entrepreneur for the construction of housing.
Image of 'In Fergana, an employee of the Agriculture Department was caught with a $50,000 bribe.'
A resident of the Bagdad district of Fergana region, born in 1984, previously convicted, claims that through his official acquaintances he will assist a local entrepreneur in obtaining a land plot for the construction of a multi-story residential building. This was reported by the SSS information service.
In particular, in 2020, for changing the category of and allocating 5 hectares out of a 29-hectare land plot, which was allocated to another citizen for organizing a greenhouse to provide jobs for underprivileged and unemployed youth, for the purpose of residential construction, he demands 400 thousand US dollars.
During an urgent operation conducted jointly by employees of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes, and the Internal Affairs Directorate, the aforementioned individual was caught red-handed with material evidence while receiving an advance of 50 thousand US dollars.
Furthermore, the urgent operation was continued, and his official acquaintance - the chief specialist of the Fergana region Agriculture Department - was caught while receiving these 50 thousand US dollars.
Currently, a criminal case has been initiated against the offenders under Article 168, part 4, paragraph "a" and Article 211, part 3, paragraph "a" of the Criminal Code, and the preventive measure of "detention" has been applied.