Bu tashabbus 30 yanvar kuni Venesuela Oliy sudi ochilish marosimida ma’lum qilindi va mamlakatda siyosiy zo‘ravonlik davrini qamrab oluvchi amnistiya qonuni loyihasi Milliy Assambleyaga taqdim etilishi rejalashtirilmoqda. Maqsad qonun siyosiy qarama-qarshilik, zo‘ravonlik va ekstremizm oqibatlarini davolash hamda adolatni tiklashga xizmat qilishidir.
Rodriges amnistiya qonunini 1999 yildan hozirgi kungacha bo‘lgan siyosiy mahbuslar holatlarini qamrab olishi lozimligini ta’kidladi. Yangi qonun jinoyat kodeksi bo‘yicha qotillik, giyohvand moddalar savdosi, korrupsiya yoki inson huquqlari buzilishi kabi jiddiy jinoyatlar uchun hukm qilingan shaxslarni qamrab olmaydi.
Shuningdek, prezident komissari Venesuelaning poytaxti Karakasdagi mashhur El Helikoid qamoqxona markazini yopish va uni atrofidagi jamoalar, politsiya xodimlari oilalari hamda aholi uchun sport, madaniy va ijtimoiy markazga aylantirish rejalarini e’lon qildi. Mazkur markazda uzun yillar davomida siyosiy mahbuslarga nisbatan inson huquqlari buzilishi holatlari qayd etilgan edi.
Amnistiya e’lon qilinishi va El Helikoid markazi yopilishi bilan bog‘liq qarorlar hukumat hamda xalqaro hamjamiyatda turli qabul qilinmoqda. Ba’zi inson huquqlari tashkilotlari bu choralarning adolatli va shaffof amalga oshirilishini talab qilmoqda, hukumat esa bu tashabbusni milliy barqarorlik va tinchlikni mustahkamlashga qaratilgan qadam sifatida ta’riflamoqda.
'“Уйда ёлғиз” фильмида она образини яратган актриса Кэтрин О’Хара вафот этди'ning rasmi
Dunyo Bugun 05:24
“Уйда ёлғиз” фильмида она образини яратган актриса Кэтрин О’Хара вафот этди
Ma'lum qilinishicha, aktrisa 30 yanvar kuni Los-Anjelesdagi uyida qisqa davom etgan kasallikdan so'ng vafot etgan.
Dunyo 29.01.2026 15:34
'Mirziyoyev Anqarada rasmiy kutib olindi'ning rasmi
Dunyo 29.01.2026 14:59
Mirziyoyev Anqarada rasmiy kutib olindi
Turkiya prezidenti qarorgohida Oʻzbekiston yetakchisini tantanali marosim bilan kutib olishdi.
Dunyo 29.01.2026 12:38
'Xitoyda mafiya oilasining 11 nafar aʼzosi qatl etildi.'ning rasmi
Dunyo 29.01.2026 11:50
Xitoyda mafiya oilasining 11 nafar aʼzosi qatl etildi.
Ular Janubi-Sharqiy Osiyoda faoliyat yuritgan jinoyiy tўdalar, jumladan online firibgarlik bilan bogʻliq jinoyatlarda ayblangan.
'Қозоғистон Конституциясининг 80 фоиздан ортиғи қайта ёзилади'ning rasmi
Dunyo 29.01.2026 09:03
Қозоғистон Конституциясининг 80 фоиздан ортиғи қайта ёзилади
Qozog‘istonda asosiy qonunga kiritilayotgan o‘zgartirishlar Konstitutsiya matnining katta qismini qamrab oladi.

Delcy Rodríguez, serving as the interim president of Venezuela, announced a decision to advance a general amnesty law for political prisoners in the country. This was reported by zamon.uz.
This initiative was announced on January 30 during the opening ceremony of the Supreme Court of Venezuela, and it is planned that the draft amnesty law, covering a period of political violence in the country, will be submitted to the National Assembly. The goal is for the law to serve to heal the consequences of political confrontation, violence, and extremism and to restore justice.
Rodríguez emphasized that the amnesty law must cover the cases of political prisoners from 1999 to the present day. The new law will not cover persons convicted for serious crimes such as homicide, drug trafficking, corruption, or human rights violations under the penal code.
Furthermore, the Presidential Commissioner announced plans to close the notorious El Helicoid prison center in the capital Caracas and transform it into a sports, cultural, and social center for surrounding communities, families of police officers, and the public. For many years, this center has been noted for cases of human rights violations against political prisoners.
The decisions related to the announcement of amnesty and the closure of the El Helicoid center are being received differently by the government and the international community. Some human rights organizations are demanding that these measures be implemented justly and transparently, while the government describes this initiative as a step aimed at strengthening national stability and peace.