Saida Mirziyoyeva Abu-Dabidagi global forumda nutq soʻzladi
Bugun BAA poytaxtida Shayx Zoid nomidagi "Insoniy birodarlik" xalqaro mukofoti taqdimlash marosimi doirasida o‘tkaziladigan yuqori darajadagi global forumning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
'Saida Mirziyoyeva Abu-Dabidagi global forumda nutq soʻzladi'ning rasmi
“Insoniy birodarlik majlisi” deb nomlangan ushbu yirik anjumanda xorijiy mamlakatlarning Birinchi xonimlari, Nobel mukofoti sohiblari, BMT agentliklari va yetakchi xalqaro tashkilotlar rahbarlari, BAA va Korfaz davlatlarining yuqsat martabali siyosatchilari, vazirlar va davlat arboblari, shuningdek, texnologiya va sun’iy intellekt etikasi sohasidagi yetakchi olimlardan iborat 150 nafar nufuzli mehmon ishtirok etdi.
Ahamiyatli tomoni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Forumning “Ayollar yetakchiligi insoniy birodarlik markazida” mavzusidagi 1-sessiyasida nutq so‘zladi.
Saida Mirziyoyeva o‘z nutqida ayollar yetakchiligi va ta’lim huquqini inson qadrining asosiy mezoni sifatida himoya qilish g‘oyasini ilgari surdi. Ma’ruzada O‘zbekistonning bu boradagi muvaffaqiyatli islohotlari misolida, ayollarni ijtimoiy himoya qilish nafaqat milliy yuksalishga, balki butun mintaqada tinchlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlashga xizmat qilishi ochib berildi.
“O‘zaro hurmat bilan yo‘g‘rilmagan rivojlanish uzoqqa cho‘zilmaydi. Kuchli jamiyatlar nafaqat qonunlarga, balki insonlar orasidagi o‘zaro ishonchga ham asoslanadi, ishonch esa ko‘pincha ayollar o‘rtasidagi munosabatlar va yetakchilik orqali mustahkamlanadi”, — dedi Saida Mirziyoyeva.

Saida Mirziyoyeva delivered a speech at the Global Forum in Abu Dhabi.
Today, in the capital of the UAE, the opening ceremony of a high-level global forum was held as part of the presentation ceremony for the international "Human Fraternity" award named after Sheikh Zayed.
Image of 'Saida Mirziyoyeva delivered a speech at the Global Forum in Abu Dhabi.'
This major forum, named the "Human Fraternity Conference," was attended by 150 distinguished guests, including First Ladies of foreign countries, Nobel Prize laureates, heads of UN agencies and leading international organizations, high-ranking politicians, ministers, and state officials from the UAE and Gulf states, as well as leading scholars in the field of technology and AI ethics.
Importantly, the Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, Saida Mirziyoyeva, delivered a speech at the Forum's first session on the theme "Women's Leadership at the Center of Human Fraternity."
In her speech, Saida Mirziyoyeva put forward the idea of protecting women's leadership and the right to education as a key measure of human dignity. The presentation, using the example of Uzbekistan's successful reforms in this area, revealed that the social protection of women serves not only national progress but also strengthens the environment of peace and harmony throughout the region.
"Development not guided by mutual respect will not last long. Strong societies are based not only on laws but also on mutual trust among people, and trust is often strengthened through relationships and leadership among women," said Saida Mirziyoyeva.