Tergov boshlanishiga yaqinda maxfiylikdan chiqarilgan va Jeffriy Epsteyn ishi bilan bog‘liq hujjatlarda keltirilgan ma’lumotlar asos bo‘lgan.
'Epstein ishi: Norvegiyada sobiq bosh vazirga nisbatan tergov boshlandi'ning rasmi
Norvegiyada sobiq bosh vazir, Nobel qo‘mitasining sobiq raisi va Evropa Kengashining sobiq bosh kotibi Turbyorn Yaglandga nisbatan korruptsiya gumoni bilan tergov boshlandi. Bu haqda mamlakatning iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash bo‘linmasi – Oekokrim ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, tergov boshlanishiga yaqinda maxfiylikdan chiqarilgan va Jeffreys Epsteyn ishi bilan bog‘liq hujjatlarda keltirilgan ma’lumotlar asos bo‘lgan. Oekokrim bayonotida aytilishicha, hujjatlar qamrab olgan davrda Yagland Nobel qo‘mitasi raisi hamda Evropa Kengashi bosh kotibi lavozimlarida faoliyat yuritgan.
Hozircha Yaglandga nisbatan aniq ayblovlar ilgari surilmagan. Biroq tergov uning avval egalagan lavozimlari bilan bog‘liq holda sovg‘alar olgani, safar xarajatlari qoplab berilgani va qarz mablag‘lari olingani ehtimolini qamrab oladi. Shuningdek, politsiya Yaglandga xalqaro tashkilot rahbari sifatida berilgan diplomatik immunitetni bekor qilish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
Ma’lumot uchun, Turbyorn Yagland 1996–1997 yillarda Norvegiya bosh vaziri, 2000–2001 yillarda tashqi ishlar vaziri bo‘lgan. U 2009–2019 yillarda Evropa Kengashi bosh kotibi, 2009–2015 yillarda esa Nobel qo‘mitasi raisi lavozimida ishlagan.
Jeffreys Epsteyn 2008 yilda voyaga yetmagan shaxsni zo‘rlashda aybdor deb topilgan, 2019 yilda esa AQShda yana qo‘lga olingan. O‘sha yilning avgust oyida u qamoqxonada o‘z joniga qasd qilgan. Uning sherigi Ghislaine Maxwell esa jinsiy ekspluatatsiya maqsadida odam savdosiga ko‘maklashganlik uchun 20 yilga ozodlikdan mahrum etilgan.

The information was based on recently declassified documents related to the Jeffrey Epstein case, which were cited shortly before the start of the negotiations.
Image of 'Epstein case: Investigation launched against former prime minister in Norway.'
In Norway, an investigation has been launched against former Prime Minister, former chairman of the Nobel Committee, and former Secretary General of the Council of Europe, Thorbjørn Jagland, on suspicion of corruption. This was reported by the country's unit for combating economic crimes — Økokrim.
It is noted that the investigation was initiated based on information contained in recently declassified documents related to the Jeffrey Epstein case. According to the Økokrim statement, the documents cover a period when Jagland served as chairman of the Nobel Committee and Secretary General of the Council of Europe.
So far, no specific charges have been brought against Jagland. However, the investigation covers the possibility of him receiving gifts, having travel expenses covered, and obtaining loans in connection with his former positions. Police are also considering the issue of revoking the diplomatic immunity granted to Jagland as the head of an international organization.
For reference, Thorbjørn Jagland served as Prime Minister of Norway from 1996–1997 and as Foreign Minister from 2000–2001. He was Secretary General of the Council of Europe from 2009–2019 and chairman of the Nobel Committee from 2009–2015.
Jeffrey Epstein was found guilty of soliciting a minor for prostitution in 2008 and was arrested again in the US in 2019. In August of that year, he committed suicide in prison. His associate Ghislaine Maxwell was sentenced to 20 years in prison for aiding in sex trafficking for the purpose of sexual exploitation.