O‘zgidromet xabariga ko‘ra, bugun respublika bo‘yicha havo o‘zgaruvchan bo‘ladi. Ayrim hududlarda kechasi va ertalab yomg‘ir yog‘ishi mumkin, kunduzi ko‘pchilik joylarda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarda tuman tushishi mumkin. Harorat 5–20° iliq, shimolda kechasi 3–8° sovuq bo‘ladi.
Poytaxtda kechasi va ertalab yomg‘ir yog‘ishi mumkin, kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi. Harorat 15–17° iliq bo‘ladi.
Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) kuzatiladi, ayrim joylarda kuchli bo‘ladi. Qor ko‘chishi va sel-suv toshqin xavfi bor. Harorat 0–5° iliq, kechasi 0–5° sovuq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, the weather will be variable across the republic today. In some areas, rain is possible at night and in the morning, precipitation is not expected during the day in most places. Fog is possible in some areas. The temperature will be 5–20° warm, in the north it will be 3–8° cold at night.
In the capital, rain is possible at night and in the morning, precipitation is not expected during the day. The temperature will be 15–17° warm.
In foothill and mountainous areas, precipitation (rain, snow) will be observed, in some places it will be heavy. There is a risk of avalanches and mudslides. The temperature will be 0–5° warm, at night it will be 0–5° cold.