Prezident pedofiliya uchun umrbod qamoq jazosini joriy qilishni maʼqulladi
Davlat dasturi doirasida ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik uchun jazoni kuchaytirish, pedofiliya uchun umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosini joriy etish kabi bir qator tashabbuslarni qo‘llab-quvvatladi.
Shavkat Mirziyoyev ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik uchun jazoni kuchaytirish, pedofiliya uchun umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosini joriy etish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
Davlat dasturi doirasida ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik uchun jazoni kuchaytirish, pedofiliya uchun umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosini joriy etish, ipoteka va elektromobil xaridi uchun kredit mexanizmlarini takomillashtirish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushini 30 foizga yetkazish, korrupsiyaga qarshi kurashishni yangi bosqichga olib chiqish, jinoyat ishlari bo‘yicha sudlarda xalq vakillari hay’ati ishtirokini yo‘lga qo‘yish kabi tashabbuslar qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, mahalla mablag‘lari sarfi bo‘yicha ochiq hisobdorlikni kuchaytirish, mahallalarda ichki yo‘llar, piyodalar va veloyo‘laklarni tashkil etish, biznes-inkubatorlar yaratish, sanoat zonalari huzurida kasbiy qayta tayyorlash markazlari ochish, daraxt kesish uchun javobgarlikni qat’iylashtirish, energiya samaradorligi bo‘yicha KPI joriy etish, utilizatsiya va qayta ishlash zanjirini yo‘lga qo‘yish kabi takliflar qiziqarli deb topildi.
“Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish” yilida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturlari va "O‘zbekiston — 2030" strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi loyihasida ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha ko‘rinishlariga barham berish, bu borada jamiyatda murosasiz muhitni shakllantirishga qaratilgan yangi chora-tadbirlar belgilanishi ko‘zda tutilgandi.
Shuningdek, voyaga yetmaganlarga nisbatan sodir etilgan jinsiy va zo‘ravonlikka oid jinoyatlarni tergov qilishni prokuratura organlarining mutlaq vakolatiga o‘tkaziladi. Voyaga yetmagan shaxslar va xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik bilan bog‘liq ishlarni tergov qilish va ko‘rishga ixtisoslashgan va maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan tergovchi va sudyalar faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi.

Shavkat Mirziyoyev supported the initiative to strengthen punishment for violence against women and children and introduce a life imprisonment penalty for pedophilia .
Within the framework of the State Program, initiatives were supported to strengthen punishment for violence against women and children, introduce life imprisonment for pedophilia, improve credit mechanisms for mortgages and electric vehicle purchases, increase the share of renewable energy sources to 30 percent, elevate the fight against corruption to a new level, and introduce the participation of people's representatives in courts for criminal cases.
Additionally, proposals such as increasing open accountability in the use of local funds, organizing internal roads, pedestrian and bicycle paths in neighborhoods, creating business incubators, opening professional retraining centers near industrial zones, tightening responsibility for tree cutting, implementing energy efficiency KPIs, and establishing a waste disposal and recycling chain were found interesting.
The draft "State Program on Reform Programs in Priority Areas and Implementation of the 'Uzbekistan-2030' Strategy in the Year of Development of the Neighborhood and Elevation of Society" envisages defining new measures aimed at eliminating all forms of violence against women and children and forming an intolerant environment in society regarding this issue.
Furthermore, the investigation of crimes of a sexual and violent nature committed against minors will be transferred to the exclusive jurisdiction of the prosecutor's office. The activities of investigators and judges specialized and specially trained to investigate and consider cases related to coercion and violence against minors and women will be introduced.