Viloyat IIM ma’lumotiga ko‘ra, 1996 yilda tug‘ilgan ayol xolis xaridorga bir dona “Tropikamid” va ikki dona “Regapen” dori vositasini 460 ming so‘mga sotayotgan vaqtida tezkor tadbir davomida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shundan so‘ng olib borilgan surishtiruvlarda usbu dorilarni u 1997 yilda tug‘ilgan tanishidan olgani aniqlangan. Ma’lum qilinishicha, erkak mazkur dori vositalarini qo‘shnisi — 2003 yilda tug‘ilgan ayolning xonadonida saqlab kelgan. Uy ko‘zdan kechirilganda 362 dona “Tropikamid” va 1035 dona “Regapen” dori vositalari borligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari davom etmoqda.

A woman selling psychotropic drugs was arrested in Andijan.
According to information from the IIB region, a woman born in 1996 was caught red-handed with material evidence during a rapid response operation while selling one "Tropicamide" and two "Regapen" medications to a buyer for 460,000 soums.
Subsequent interrogations revealed that she had obtained these medications from an acquaintance born in 1997. It was reported that the man had been storing these medications in the home of his neighbor—a woman born in 2003. A search of the house uncovered 362 "Tropicamide" and 1035 "Regapen" medications.
Regarding this incident, a criminal case has been initiated under Part 5 of Article 251-1 of the Criminal Code, and investigative actions are ongoing.